Sejm: Dyskusje nad reprywatyzacją
Sejm próbuje rozstrzygnąć czy byli właściciele dostaną majątek zagrabiony w pierwszych latach powojennej Polski. Ustawa zakłada zwrot utraconej ziemi i nieruchomości albo wypłacanie specjalnych bonów o wartości równej połowie utraconego majątku.
Sejm dyskutuje teraz nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej. Ma ona długą historię i jest dziełem Unii Wolności i AWS. Tylko przez te dwa kluby jest dziś popierana, choć to poparcie różni się w szczegółach.
Różnice dotyczą tego czy reprywatyzacja powinna objąć również tych, którzy są obywatelami innych państw i czy specjalne bony mają mieć równowartość 40 czy 50 procent tego, co niegdyś zabrano.
Tego mimo wszystko dość zgodnego "tak" dla ustawy nie podzielają SLD i PSL - twierdzą, że zasięg ustawy należy mocno ograniczyć, że równowartość bonów nie powinna przekraczać 100 tysięcy złotych i że reprywatyzacja nie może objąć tych budynków, w których są dziś np. szkoły czy szpitale.
SLD i ludowcy twierdzą, że państwa nie stać dziś na tak wspaniałomyślne gesty, jakie proponuje była koalicja. UW i AWS odpowiadają, że historyczna sprawiedliwość jest wartością najwyższą.
Posłuchaj relacji warszawskiego reportera radia RMF, Konrada Piaseckiego: