Reklama

Reklama

Rosyjskie MSZ żąda przeprosin od Polski. Chodzi o groby żołnierzy radzieckich

MSZ Rosji w piątek wyraziło stanowczy protest i oburzenie z powodu sprofanowania grobów żołnierzy radzieckich w Garwolinie. Zażądało też od Warszawy "oficjalnych przeprosin za systematyczne łamanie zobowiązań w sferze ochrony rosyjskich cmentarzy wojskowych" w Polsce.

Rosyjskie MSZ poinformowało, że w piątek wezwało radcę-ministra ambasady RP w Moskwie, wobec którego - jak podało - "wyraziło stanowczy protest i oburzenie z powodu kolejnego aktu wandalizmu w stosunku do miejsc pochówku radzieckich żołnierzy".

MSZ Rosji przekazało, że zażądało od Warszawy "oficjalnych przeprosin za systematyczne łamanie zobowiązań w sferze ochrony rosyjskich cmentarzy wojskowych zgodnie z porozumieniem między rządem Federacji Rosyjskiej i rządem Rzeczypospolitej Polskiej o cmentarzach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku".

Reklama

Policja szuka sprawców dewastacji cmentarza wojennego w Garwolinie

Jak poinformował PAP w piątek Rafał Sułecki z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, do dewastacji musiało dojść pomiędzy 21 a 25 listopada. Nieznany sprawca zniszczył 22 zbiorowe mogiły w Garwolinie (woj. mazowieckie), głównie żołnierzy Armii Radzieckiej. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem zbezczeszczenia zwłok.

Nieznany sprawca lub sprawcy poprzewracali tablice, wyrwali krzyż prawosławny. Policję poinformowano o tym fakcie w środę. "Policja prowadzi postępowanie w kierunku zbezczeszczenia zwłok w związku z dewastacją na cmentarzu wojennym" - powiedział Sułecki. Policjanci proszą o kontakt osoby, które mogłyby się przyczynić do wskazania sprawców zdarzenia.

Cmentarz wojenny w Garwolinie założono w latach 1949-1952. Założono go w związku z ekshumacją zwłok żołnierzy Armii Radzieckiej oraz Wojska Polskiego z grobów rozsianych głównie na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Pierwsze groby na cmentarzu wojennym w Garwolinie powstały po ekshumacji ponad 2,3 tys. zwłok, przeprowadzonej w powiecie garwolińskim latem 1949 r.

Do końca czerwca 1952 r. na terenie cmentarza utworzono 136 mogił zbiorowych, w których pochowano blisko 11 tys. osób (w tym prawie 9,5 tys. nieznanych). Było wśród nich ponad 10 tys. żołnierzy Armii Radzieckiej, głównie z 16 Korpusu Pancernego i 47 Armii 1 Frontu Białoruskiego i przeszło 400 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 i 1944 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje