Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Niebawem może wzrosnąć o 100 zł
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające znane pod nazwą "Mama 4 plus" stanowi dodatek do emerytury dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i w związku z tym nie mogły podjąć lub musiały zrezygnować z pracy zarobkowej. Co ważne - kwota rzeczonego dodatku jest corocznie waloryzowana. Ile wynosi świadczenie i jak je otrzymać? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus"?
Świadczenie "Mama 4 plus" zostało wprowadzone w 2019 roku. Szczegóły dotyczące rzeczonego świadczenia są zawarte w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 roku o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus" przysługuje matkom, które ukończyły 60 lat, urodziły oraz wychowały czworo dzieci, oraz nie mają dochodu, który pozwalałby im na zapewnienie niezbędnych środków utrzymania. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy z uwagi na niemożność podjęcia pracy zarobkowej (lub konieczność rezygnacji z niej) podyktowaną obowiązkami związanymi z wychowaniem dzieci, osoby te nie mają obecnie prawa do świadczeń na minimalnym poziomie.
Jak wynika z informacji przekazanych na stronie ZUS-u: "Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dziecka dotyczy dziecka własnego, dziecka współmałżonka, dziecka przysposobionego lub dziecka przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej".
Co ciekawe, świadczenie przysługuje także ojcu, który ukończył 65 lat, jednak tylko w sytuacji śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci lub w przypadku długotrwałego zaprzestania przez nią wychowywania ich. Ojciec może otrzymać wsparcie, jeśli wychował co najmniej czworo dzieci oraz nie ma dochodu, który zapewniałby niezbędne środki utrzymania.
Ile wynosi świadczenie "Mama 4 plus"?
Jak wynika z ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, a konkretniej z art. 7 rzeczonego aktu prawnego: "Wysokość świadczenia nie może być wyższa od najniższej emerytury". Oznacza to, że aktualnie kwota wsparcia wynosi 1780,96 zł brutto.
Co istotne - świadczenie podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że jego wysokość może zostać powiększona w marcu. Po waloryzacji w 2025 roku kwota najniższej emerytury (i tym samym rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego) może wynieść 1884,83 zł brutto.
Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy dana osoba pobiera emeryturę lub rentę w wysokości niższej od najniższej emerytury, to wówczas świadczenie stanowi dopełnienie jej wysokości do poziomu najniższej emerytury.
Jak otrzymać świadczenie "Mama 4 plus"? Konieczne jest złożenie wniosku do ZUS-u
Wniosek o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego "Mama 4 plus" można złożyć w placówce ZUS, pocztą lub w formie elektronicznej. Wnioskodawca musi posłużyć się wnioskiem ERSU wraz z oświadczeniem o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (oświadczenie ERU) oraz informacją o numerach PESEL dzieci.
Potrzebne mogą okazać się także inne dokumenty mające wpływ na przyznanie świadczenia. Chodzi tutaj między innymi o orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem. Od 1 stycznia 2022 roku konieczne jest również oświadczenie w sprawie świadczenie pielęgnacyjnego.