Protest RMF FM przed siedzibą KRRiT w Warszawie
Dziennikarze RMF FM protestują przeciwko uchwale KRRiT zakazującej sieci RMF FM emisji lokalnych pasm programowych. Decyzja Rady odbiera miejsce pracy ponad dwustu członkom naszego zespołu a lokalnym społecznościom możliwość korzystania z lokalnej informacji. Oznacza to likwidację lokalnych programów informacyjnych i wiadomości o sytuacji na drogach tzw. trafików. Dziś przed siedzibą KRRiT w Warszawie odbyła się pikieta w tej sprawie.
Dziennikarze RMF FM wręczyli dyrektorowi biura KRRiT Zbigniewowi Sawickiemu petycję sprzeciwiającą się decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dyrektor obiecał, że petycję przekaże przewodniczącemu Rady.
Petycje trafiają też dziś na ręce najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. W imieniu premiera list odebrała już szefowa jego doradców, Teresa Kamińska, która powiedziała: "Z pewnością poprosimy o wyjaśnienie Krajową Radę, bo tylko takie kompetencje pan premier ma. Może się zwrócić o wyjaśnienie dlaczego akurat taka a nie inna decyzja i być może inne rozwiązania byłyby skuteczniejsze a satysfakcjonujące obie strony".
Radio RMF FM podtrzymuje protest przeciwko decyzji KRRiT o zakazie emisji lokalnych praw programowych. Decyzja Rady odbiera miejsce pracy ponad dwustu członkom zespołu a lokalnym społecznościom zabiera możliwość korzystania z lokalnej informacji. Oznacza też likwidację lokalnych programów informacyjnych tzw. trafików.
Pod pozorem ochrony "interesów stacji lokalnych", KRRiT demontuje sieć oddziałów RMF FM. Równocześnie swoją niekontrolowaną, niespójną polityką dopuściła do przejęcia zdecydowanej większości lokalnych stacji radiowych przez inne podmioty i utworzenia w ich miejsce kilku sieci muzycznych o charakterze ogólnopolskim (Agora, ZPR, Chemiskór). Lokalne pasma programowe emitowane przez oddziały RMF FM są niejednokrotnie jedynym źródłem lokalnych czy regionalnych informacji. Decyzja KRRiT tworzy w konsekwencji kuriozalną, nie spotykaną w młodej historii mediów elektronicznych w Polsce sytuację. Otóż Konstytucyjny Organ Państwa swoją decyzją pozbawia pracy 2/3 pracowników jednego z największych wolnych i niezależnych mediów w kraju. Znamienne jest przy tym, że w ciągu siedmiu lat członkowie KRRiT nie zadali sobie trudu, aby odwiedzić którykolwiek z oddziałów RMF FM. Członkowie Rady nie mogą zatem mieć pojęcia o skali zaangażowanych w funkcjonowanie sieci ośrodków i rozmachu przeprowadzonych inwestycji. RMF FM nie może się pogodzić z arbitralną i krzywdzącą decyzją KRRiT. Apeluje do Prezydenta RP, Premiera Rządu RP, Marszałków Sejmu i Senatu oraz Posłów i Senatorów o interwencję w związku z decyzją KRRiT zakazującą sieci RMF FM emisji lokalnych pasm programowych.