Prof. Chwalba stanie przed komisja etyczną
Profesor Andrzej Chwalba zrezygnował wczoraj z kandydowania na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Do 23 lutego Sejm powinien poznać nowego na kandydata na to stanowisko. Rozważane są na razie dwie kandydatury: Karola Modzelewskiego oraz mecenasa Andrzeja Rościszewskiego.
Teraz procedura wskazywania kandydata na szefa IPN-u zacznie się od początku. Najpierw odbędzie się debata nad kandydatami na kandydatów, potem zgodę na jednego z nich musi wyrazić parlamentarna większość i na dodatek część opozycji. Kolejny krok to sprawdzenie przeszłości kandydata, pod kątem współpracy ze spec-służbami, potem oficjalne zgłoszenie do marszałka Sejmu i w końcu głosowanie.
Przewodniczący Kolegium IPN Andrzej Grajewski zapowiedział wczoraj, że nowego kandydata na prezesa IPN, Kolegium wybierze 23 lutego. Poinformował, że termin ten jest podyktowany przerwą zimową w obradach Sejmu. - Nie ma sensu wyłanianie kandydatury, która nie zostanie zaakceptowana przez Sejm. 23 lutego to termin optymalny, który pozwoli nam zarówno pod względem merytorycznym wyłonić kandydaturę jak i skonsultować ją politycznie - dodał. 9 lutego Kolegium ma wybrać "kandydatów na kandydata" na prezesa IPN.
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka zwrócił się wczoraj do rektorskiej komisji etycznej by oceniła postawę prof. Andrzeja Chwalby, prorektora UJ. Jego zdaniem, prof. Chwalba zaszkodził wizerunkowi uniwersytetu.
- Chodzi mi o przemilczanie niektórych faktów, o to, że pojawiają się publicznie zarzuty, iż skłamał - powiedział wczoraj rektor. - Dziś poinformowałem Senat, że w związku z postępowaniem prof. Chwalby jako prorektora UJ, postanowiłem zwrócić się do stałej rektorskiej komisji do spraw etyki nauczycieli akademickich o udzielenie opinii, czy swoim postępowaniem prof. Chwalba wyrządził krzywdę uniwersytetowi i czy naruszył etos nauczyciela akademickiego.
Od opinii 12 profesorów z niekłamanym autorytetem naukowym i etycznym uzależnia dalsze postępowanie i ewentualne zwrócenie się do kolegium elektorskiego z prośbą o odwołanie prof. Chwalby z funkcji prorektora UJ.
Prof. Andrzej Chwalba zapowiedział, że stanie przed komisją etyki UJ, by wyjaśnić swoje postępowanie jako kandydata na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Na zarzuty, że zataił swoją przynależność do PZPR profesor odpowiada: - Muszę powiedzieć, że w dotychczasowej mojej karierze zawodowej nigdy z podobnymi zarzutami się nie spotkałem. Uważa, że spotkanie jest potrzebne. - W ciągu ostatnich dni padło tyle różnych słów, często ze sobą sprzecznych, pojawił się tzw. szum informacyjny, że spokojna analiza będzie bardzo wskazana.