Reklama

Reklama

Prezydent Warszawy weźmie udział w dyskusji na temat stanu demokracji w Polsce

Rafał Trzaskowski będzie miał przemówienie w Kongresie USA - poinformowały w czwartek polskie media. "Na zaproszenie Kongresu USA, wezmę udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej" - przekazał później prezydent Warszawy. Z ustaleń Interii wynika, że Trzaskowski nie poleci do Waszyngtonu - debata odbędzie się online w ramach jednej z podkomisji Kongresu. Wezmą w niej udział również włodarze Budapesztu, Pragi i Bratysławy.

"2.12, na zaproszenie Kongresu USA, wezmę udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej. To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent Warszawy. Wiem, jak duża to odpowiedzialność, dlatego przed wysłuchaniem w Kongresie spotkam się z ekspertami, by razem wypracować stanowisko, które będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji. Pierwsze spotkanie w poniedziałek z OSCE/ODIHR" - poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze Rafał Trzaskowski. 

Reklama

Prezydent Warszawy nie poleci do Waszyngtonu

Wcześniej Onet informował, że "Trzaskowski wygłosi mowę w Kongresie USA na temat polskiej demokracji". 

Z naszych ustaleń wynika, prezydent Warszawy nie poleci do Waszyngtonu. Debata, ze względu na pandemię COVID-19, odbędzie się w formie online. - To będzie posiedzenie podkomisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, energetyki, środowiska oraz cybernetyki. Rozmowy będą poświęcone m.in. wolności słowa i wymiarowi sprawiedliwości. Komisję tworzą zarówno demokraci jak i republikanie - wyjaśnia w rozmowie z Interią rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. 

- Obok Rafała Trzaskowskiego wysłuchani zostaną także włodarze Budapesztu, Pragi i Bratysławy. To nie przypadek, wszyscy czterej są bowiem założycielami Paktu Wolnych Miast. Celem tej inicjatywy jest promowanie współpracy i wspólnych wartości demokracji, wolności, godności ludzkiej, zrównoważonego rozwoju oraz walki z populizmem, nacjonalizmem, kryzysem klimatycznym oraz nierównością i rozwarstwieniem społecznym - wyjaśnia rzeczniczka.

Będzie to drugie posiedzenie komisji Kongresu USA poświęcone sytuacji stanu demokracji w Polsce w tym roku. Poprzednie miało miejsce na początku listopada.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy