Prezydent odznaczył działaczy polonijnych
Siedem osób odznaczył prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Spotkanie, które odbyło się w warszawskim Domu Polonii, zbiegło się z jubileuszem 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
- Jest mi bardzo miło, że mogę okazać wdzięczność w imieniu państwa polskiego, w imieniu Polski, bo takie jest prawo prezydenta, że mogę podziękować za państwa służbę dla Polski, za działanie na - nie tak łatwej - niwie polonijnej i polskich spraw - powiedział prezydent.
Za wybitne zasługi dla Polonii i Polaków za granicą, za promowanie spraw Polski w Stanach Zjednoczonych, Krzyżem Komandorskim
Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, uhonorowany został obywatel USA Francis Spula.
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce oraz za działalność na rzecz Polonii i Polaków za granicą, prezydent nagrodził obywatela Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec Aleksandra Zająca.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej otrzymali: Mariusz Frączek, Jerzy Karwowski, Aleksander Socha i Dariusz Śladecki.
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne zasługi dla Polonii i Polaków za granicą, za działalność na rzecz edukacji środowisk polonijnych, odebrała obywatelka RP i USA Ewa Koch.
Ponadto, z okazji Dnia Flagi, prezydent wręczył przedstawicielom Domów Polonii Stowarzyszenia Wspólnota Polska flagi państwowe jako symbol tożsamości i wspólnoty narodowej. Flagi otrzymały Domy Polonii w Warszawie, Pułtusku, Ostródzie, Rzeszowie, Lublinie, Krakowie i Poznaniu.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja. Święto ustanowiono w 2002 roku "uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, uznając wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi Polonii z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim".