Reklama

"Premier zdecydował". MSWiA pokazało zmiany w dodatkach dla służb

Nowe zasady dodatku stażowego, powrót granicznego i większy dodatek terenowy - to tylko niektóre efekty negocjacji związków zawodowych i MSWiA. Ministerstwo opublikowało komunikat o rozwiązaniach, które mają obowiązywać od marca 2023. W przyszłym roku fundusz nagród policji, straży pożarnej, straży granicznej i SOP ma zasilić dodatkowe 30 milionów złotych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz związki zawodowe policjantów, straży granicznej, służb publicznych i strażaków poinformowały we "wspólnym komunikacie" o przekazaniu środków dla służb podległych resortowi.

"Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dodatkowych środkach finansowych, które zostaną przeznaczone m.in. na dodatek graniczny oraz świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby" - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Dodatek stażowy i graniczny

Od 2023 roku funkcjonariusze ze wskazanym stażem będą otrzymywali świadczenie w wysokości 5 procent. Każdego roku będzie rosło o 1 procent tak, by po 25 latach służby osiągnąć 15 procent. W kolejnych latach dodatek będzie utrzymywał się na tym poziomie.

Ma to zachęcić funkcjonariuszy, by pozostali w służbach mundurowych. Nowe środki nie wykluczają się z dotychczas wprowadzonymi świadczeniami - 1,5 tysiąca złotych po 25 latach i 2,5 tysiąca po 28,5 latach służby.

Kolejna zmiana to powrót dodatku granicznego dla straży granicznej w kwocie 450 złotych za służbę na przejściach lotniczych, morskich oraz wschodniej "zielonej granicy".

Służby: policja, straż pożarna, SOP i straż graniczna mają otrzymać w przyszłym roku dodatkowe 30 milionów złotych na fundusz nagród.

Dodatek terenowy i stołeczny

Komunikat MSWiA zawiera też informację o podniesieniu dziennej stawki dodatku terenowego dla funkcjonariuszy policji, z 1 do 6 procent kwoty bazowej. Po jej waloryzacji w nadchodzącym roku dodatek ma wynieść 105 złotych.

Kolejne zmiany to rozszerzenie dodatku stołecznego dla policjantów na wszystkich funkcjonariuszy pracujących w Warszawie. Strażnicy graniczni, SOP, strażacy z PSP otrzymają 548,30 złotych brutto.

Dalej czytamy o podwyższeniu minimalnego progu dodatku funkcyjnego do 20 procent. Beneficjentami ma być blisko 10 tysięcy funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od marca 2023.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy