Premier o bezpieczeństwie energetycznym
Dążenie do dywersyfikacji dostaw paliw oraz do budowy gazoportu - to główne działania Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego - powiedział premier Jarosław Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej przegląd resortów.
- Robimy wszystko, by bezpieczeństwo zostało zachowane - oświadczył premier.
Według wcześniejszych zapowiedzi rządu, budowa gazoportu, czyli terminala gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu, rozpocznie się pod koniec tego roku, a pierwszy przeładunek nastąpi w 2011 r. Terminal ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz zdywersyfikować kierunki dostaw. Koszt inwestycji to ok. 350 mln euro.
Premier zaznaczył, że rząd podjął bardzo energiczne działania w zakresie polityki energetycznej, jak m.in. dyskusja na temat pakietu energetycznego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pakiet energetyczny zostanie przedstawiony podczas szczytu UE w marcu tego roku. Chodzi o wypracowanie wspólnego podejścia w zakresie polityki energetycznej na forum Unii.
Szef rządu przypomniał, że tej kwestii dotyczyły sobotnie rozmowy z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.
J. Kaczyński podkreślił, że Polska przeciwstawia się temu, co może zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu kraju. - Chodzi o rurociąg bałtycki - powiedział.
Zgodnie z planami, gazociąg ten ma dostarczać gaz z Rosji do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej. Pierwsza nitka gazociągu bałtyckiego, którego budowa już się rozpoczęła, ma zacząć działać już w roku 2010. Docelowo, po wybudowaniu drugiej nitki w latach 2013-15, przepustowość połączenia ma sięgnąć 55 mld metrów sześciennych rocznie. Całkowity koszt przekroczy 5 mld euro.