Porozumienie w sprawie blokowania list
PiS, Samoobrona i LPR zobowiązały się, że podpiszą porozumienie o blokowaniu list kandydatów do wszystkich sejmików województw i zalecą strukturom terenowym zawieranie takich umów na poziomie samorządu gminnego i powiatowego - taki zapis znalazł się w załączniku do podpisanej przez liderów trzech partii deklaracji programowej.
Załącznik opisuje zasady współpracy koalicyjnej między PiS, Samoobroną i LPR. W niewielkim stopniu różni się on od analogicznego załącznika do umowy koalicyjnej podpisanej na wiosnę.
Nową zasadą jest to, że strony postanowiły "zapewniać właściwą frekwencję i dyscyplinę klubową podczas posiedzeń plenarnych Sejmu, komisji i podkomisji sejmowych oraz w czasie głosowań". Zobowiązują się też opracować Regulamin Zasad Współpracy Prezydiów Klubów Koalicyjnych.
Rozbudowano punkt dotyczący polityki medialnej. Trzy partie ustaliły, że "kontakty ich przedstawicieli z mediami będą nacechowane odpowiedzialnością i troską o losy państwa i narodu oraz wolą realizacji porozumienia, a także budowy wzajemnego zaufania pomiędzy stronami". "Strony zobowiązują się do prowadzenia wspólnej polityki informacyjnej dotyczącej prac rządu oraz do niepodejmowania działań mających na celu świadomą krytykę Rady Ministrów i poszczególnych ministrów" - czytamy w załączniku.
Koalicjanci zobowiązali się popierać projekty ustaw przedkładane przez rząd i prezydenta, zgłaszane przez obywateli, grupy posłów lub senatorów, jeżeli są wymienione w załączniku do deklaracji programowej.
Własny projekt lub poprawkę koalicjant może zgłosić tylko po akceptacji pozostałych partnerów. Ponadto, w żadnej formie ugrupowania koalicyjne nie mogą popierać inicjatyw klubów opozycyjnych do rządu bez zgody pozostałych stron.
Bez uzgodnienia wewnątrz koalicji strony porozumienia nie mogą podejmować ani popierać działań zmierzających do odwołania marszałka Sejmu lub Senatu oraz innych członków Prezydium obu izb, odwołania rządu i poszczególnych ministrów w drodze wotum nieufności, a także zmiany kierownictw komisji i podkomisji parlamentarnych.
Koalicjanci zobowiązali się też, że na stanowiska państwowe nie będą wysuwać kandydatur osób, które były powołane z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej na stanowiska publiczne.
Strony porozumienia zobowiązały się też do "niezwłocznego wdrożenia działań wynikających z przyjętego zakresu odpowiedzialności za prace poszczególnych resortów". Zapisy porozumienia obowiązywać mają też we współpracy trzech partii na poziomie województw.
INTERIA.PL/PAP