Polska-UE: Wizyta Verheugena w Polsce
Dzisiaj do Polski przyjeżdża unijny komisarz ds. rozszerzenia Unii Guenter Verheugen. Politycy koalicji liczą, iż dowiedzą się od Verheugena na jakie ustępstwa możemy liczyć w sprawie okresów przejściowych na zakup ziemi przez cudzoziemców. Koalicja nie może porozumieć się co do szczegółowych rozwiązań dotyczących tej kwestii. Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz liczy, że jeszcze w tym tygodniu rząd zajmie ostateczne stanowisko negocjacyjne w tej sprawie.
Spór między Polską a Unią dotyczy tego, od kiedy liczyć czas dzierżawy ziemi przez cudzoziemców. Unia Europejska domaga się -okres ten liczyć od momentu podpisania umowy o dzierżawie. Natomiast strona polska chciała dotychczas, żeby okres ten liczyć od momentu wejścia naszego kraju do UE
Piętnastka naciska na pierwsze rozwiązanie w tej sprawie. Tymczasem PSL proponuje wstrzymanie się z decyzją do czasu powołania restrykcyjnej ustawy o obrocie ziemią. Miałaby ona, stawiając rozmaite bariery, uniemożliwić obcokrajowcom spekulacje.
Saryusz-Wolski: Trzeba się spieszyć w negocjacjach z Unią
- Pośpiech w tej sprawie jest konieczny - uważa Jacek Saryusz-Wolski, ekspert do spraw Unii Europejskiej, poranny gość Faktów RMF FM. Zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego pośpiech jest ważny, ponieważ Polska i tak oddała już wiele pól negocjacyjnych. - Generalnie rację ma rząd, mówiąc żeby przejść do przodu za jak najlepszą cenę. Uważam, że to jest fałszywe przeciwstawienie: albo dobre członkostwo - albo szybko i wtedy gorsze członkostwo - powiedział.
INTERIA.PL/RMF/PAP