Order Uśmiechu dla Joanny Radziwiłł
Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała dzisiaj to wyróżnienie Joannie Radziwiłł, która kieruje Fundacją św. Jana Jerozolimskiego i stworzyła świetlicę terapeutyczną i przedszkole dla dzieci z rodzin patologicznych.
- Zdecydownie więcej mogłam zrobić, ale cieszę się, że coraz więcej rzeczy mi się udaje. Jak się zacznie pomagać, to bardzo trudno przestać. Często pracując w tej fundacji nie chodzę po ziemi, tylko fruwam, bo jest to tak niesamowicie przyjemne... - powiedziała Joanna Radziwiłł po odebraniu Orderu.
Świetlica terapeutyczna "Dom św. Mikołaja" dla dzieci z patologicznych domów istnieje już dwa lata. W czerwcu tego roku fundacja założyła przedszkole"Dom małego Stasia". Fundacja organizuje także pomoc materialną i finansową dla tysiąca ubogich rodzin wielodzietnych. Przekazuje im żywność, środki czystości, artykuły szkolne, ubrania, paczki świąteczne, a także udziela pomocy prawnej. Fundacja wprowadziła również projekt "Starszy Brat, Starsza Siostra", który polega na stałej pomocy wolontariuszy dzieciom potrzebującym pomocy w nauce i wsparcia emocjonalnego. W Fundacji działa także Bank dla Osób Niewidomych, gdzie prowadzone są kursy językowe, organizowane spotkania i wyjazdy.
Fundacja św. Jana Jerozolimskiego założona została w 1990 r. przez Polski Związek Kawalerów Maltańskich. W 1992 r. szefową Fundacji kieruje Joanna Radziwiłł.
Order Uśmiechu - uśmiechnięte słońce na niebieskim tle - przyznawany jest od 1967 r. Stworzony w Polsce, został proklamowany odznaczeniem międzynarodowym przez sekretarza generalnego ONZ w 1979 r. Przyznawany jest pod patronatem UNICEF, agendy ONZ wyspecjalizowanej w pomocy dzieciom.
Wśród ponad sześciuset kawalerów orderu są m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, b. sekretarz generalny OZN Kurt Waldheim, powieściopisarki Astrid Lindgren i Ewa Szelburg-Zarembina, reżyser filmowy Steven Spielberg, aktor i reżyser, działacz UNICEF-u Peter Ustinov, a także kardiochirurg Zbigniew Religa.
INTERIA.PL/PAP