Nowy szef CBŚ
Podinspektor Janusz Gołębiewski został dzisiaj mianowany na dyrektora Centralnego Biura Śledczego. Dotychczas był zastępcą szefa CBŚ, które od zeszłego roku nie miało dyrektora. Wcześniej był nim Kazimierz Szwajcowski.
Media nieoficjalnie donosiły, że odwołanie Szwajcowskiego ma związek z tzw. aferą starachowicką. Nikt tego nigdy nie potwierdził, zaś prasa powołując się na anonimowych oficerów CBŚ pisała o tym, że obecna władza chce zniszczyć tę formację, która rozbiła gang pruszkowski, a także ujawniła powiązania ludzi władzy ze środowiskami przestępczymi.
Centralne Biuro Śledcze to elitarna, scentralizowana formacja policyjna, której funkcjonariusze wnikają do struktur przestępczych i z sukcesami je likwidują. Stworzył ją były zastępca komendanta głównego policji gen. Adam Rapacki za czasów, gdy szefem MSW był Marek Biernacki. Do największych sukcesów należy rozbicie gangu pruszkowskiego.
Ostatnio CBŚ stało się celem ataków polityków z SLD. Jednostce zarzucano m.in. malwersacje finansowe i różnego rodzaju nieprawidłowości; mówiło się też o likwidacji CBŚ. - Politycy chcą zniszczyć CBŚ działające w obecnym kształcie - sugerował kilka dni temu gen. Adam Rapacki.
Były wiceszef policji nadzorujący CBŚ swoje podejrzenia opiera na zarzutach b. szefa MSWiA Krzysztofa Janika, który twierdzi, że kontrola NIK-u wykazała poważne uchybienia w działalności Biura.
Nieoficjalnie mówi się, że całe zamieszanie z CBŚ to zemsta SLD za akcje, które pogrążyły polityków rządzącej partii - m.in. posłów Długosza, Jagiełłę i Sobotkę, oskarżonych w związku z aferą starachowicką.
Podinsp. Janusz Gołębiewski zajmował się zwalczaniem najcięższych przestępstw: zabójstw, porwań dla okupu i przestępczości zorganizowanej. Tworzył m.in. wydział ds. walki z terrorem kryminalnym Komendy Stołecznej Policji - poinformował dzisiaj rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Dariusz Nowak.
Gołębiewski pracuje w policji od 1989 r, od 2002 był zastępcą szefa CBŚ. Na początku listopada ub.r. poprzedni szef CBŚ nadinsp. Kazimierz Szwajcowski został komendantem wojewódzkim policji w Katowicach. Wśród kandydatów na jego następcę wymieniano m.in. szefa lubelskiej policji insp. Marka Hebdę, zastępcę komendanta stołecznego insp. Jana Pola oraz insp. Wiesława Mądrzejowskiego który tymczasowo pełnił obowiązki dyrektora CBŚ.
Centralne Biuro Śledcze zostało powołane 15 kwietnia 2000 r. Pracuje w nim blisko 1,5 tys. funkcjonariuszy - w wydziałach: kryminalnym, narkotykowym, ekonomicznym, analitycznym, techniki operacyjnej, ochrony świadka i w zespole operacji specjalnych. Jak zapowiadał szef policji nadinsp. Leszek Szreder będzie nadal rozbudowywane. Obecnie w CBŚ trwa kontrola w związku z doniesieniami mediów o defraudacjach pieniędzy z programu ochrony świadka koronnego. Jak zapewniła KGP dotychczasowe kontrole nie wykazały nieprawidłowości.
RMF/PAP