NIK została audytorem zewnętrznym Interpolu. Banaś: To dla nas wyróżnienie

Anna Nicz

Oprac.: Anna Nicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

​Najwyższa Izba Kontroli została audytorem zewnętrznym Interpolu - Międzynarodowej Organizacji Policji - przekazała Izba w komunikacie. NIK zastąpi w tej roli kanadyjską naczelną organizację kontroli. "To dla nas wyróżnienie i potwierdzenie wiarygodności, profesjonalizmu i rzetelności polskiej Najwyższej Izby Kontroli" - powiedział prezes Marian Banaś.

Marian Banaś w Sejmie
Marian Banaś w SejmieTomasz JastrzębowskiReporter

"Nie kryję satysfakcji, bo to kolejny dowód, że jesteśmy instytucją niezależną i zasługującą na najwyższe zaufanie także na arenie międzynarodowej. Powołaliśmy już zespół doświadczonych kontrolerów, którzy będą sprawdzali sprawozdania finansowe Interpolu przez najbliższe trzy lata" - dodał BanaśNajwyższa Izba Kontroli została audytorem na drodze konkursu. Umowa na nowe zadanie zostanie podpisana na lata 2022-2024.

"Przy wyborze zewnętrznego audytora Interpol brał pod uwagę doświadczenie i kwalifikacje zespołu oraz  profesjonalizm, poufność, niezależność i poziom bezpieczeństwa dokumentacji zapewniany przez zgłaszające się do konkursu instytucje. Najlepszą ocenę w tym postępowaniu uzyskała polska Najwyższa Izba Kontroli" - czytamy w komunikacie NIK.

Interpol zajmuje się m.in. zwalczaniem terroryzmu

Interpol (ang. International Criminal Police Organization, Międzynarodowa Organizacja Policji) zrzesza 195 państw z całego świata. Organizacja zajmuje się m.in. zwalczaniem terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i narkotykowej. Sekretariat generalny znajduje się w Lyonie.

"Interpol ma do dyspozycji budżet przekraczający 140 mln euro. NIK będzie sprawdzała między innymi zgodność sprawozdań finansowych z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości Sektora Publicznego i przedstawiała raporty na ten temat Sekretarzowi Generalnemu, Zgromadzeniu Ogólnemu i Komitetowi Wykonawczemu Interpolu" - przekazała Najwyższa Izba Kontroli.

Izba przypomina także, że do tej pory prowadziła między innymi zewnętrzny audyt Rady Europy i Europejskiej Agencji Badań Jądrowych (CERN), obecnie prowadzi podobny audyt w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Prezes NIK Marian Banaś pełni funkcje wiceprzewodniczącego EUROSAI, czyli Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli oraz Członka Zarządu INTOSAI - Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli.

Marian Banaś o sprawie Pegasusa

Marian Banaś odniósł się pod koniec grudnia do sprawy podejrzeń dot. inwigilowania polskich polityków za pomocą systemu Pegasus. "Podejrzenia dotyczące inwigilacji polityków i obywateli to jeden z najpoważniejszych kryzysów demokracji. NIK już po kontroli wykonania budżetu za 2019 rok sygnalizowała poważne wątpliwości w tej kwestii. Czas wrócić do tej sprawy" - napisał wówczas szef NIK na Twitterze.

- Afera związana z Pegasusem stanowi poważne zagrożenie dla demokracji i wymaga szczegółowego wyjaśnienia, bo dotyczy podejrzenia nielegalnej inwigilacji polityków i obywateli - powiedział Polsat News Banaś.

- Najwyższa Izba Kontroli już w 2019 roku, przy okazji kontroli budżetowej, zwracała na to uwagę, kiedy znaleziono fakturę dotyczącą zakupu systemu Pegasus - dodał szef NIK.

- W tej chwili do NIK wpłynęło kilka wniosków o podjęcie kontroli w tym temacie. Analizujemy wnikliwie każdy wniosek i po ich przeanalizowaniu podejmiemy decyzje, co do podjęcia kontroli doraźnej - wyjaśnił.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Polskie spec-służby mają system Pegasus. Potwierdzili to Kaczyński i Ziobro
      "Wydarzenia": Polskie spec-służby mają system Pegasus. Potwierdzili to Kaczyński i ZiobroPolsat News
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na