Reklama

Nie żyje Marek Gaszyński. Miał 83 lata

Dziennikarz i prezenter muzyczny Marek Gaszyński zmarł w niedzielę rano. To autor ponad 150 piosenek, w tym "Snu o Warszawie". Miał 83 lata.

Informację o śmierci dziennikarza przekazała w niedzielę rano PAP jego żona Anna Gaszyńska.

"Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu" - napisała.

Dziennikarz i autor

Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 r. w Warszawie. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz zaczynał w Rozgłośni Harcerskiej, z którą był związany od 1958 do 1962 r. Później rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przygotowywał audycje muzyczne, był również autorem artykułów poświęconych tej tematyce w prasie codziennej i muzycznej.

Reklama

W 1964 r. zaczął tworzyć teksty piosenek, jako pierwszy wymienia się utwór "Czy wiesz" do muzyki Czesława Niemena. Gaszyński był również autorem tekstu jednej z najbardziej znanych piosenek artysty - "Sen o Warszawie", obecnie nieoficjalnego hymnu kibiców Legii Warszawa.

Utwory do tekstów Marka Gaszyńskiego śpiewali także inni popularni wykonawcy m.in. Czerwone Gitary ("Nie zadzieraj nosa", "Szukam tamtej wiosny"), Wojciech Gąssowski ("Gdzie się podziały tamte prywatki"), Breakout ("Wołanie przez Dunajec"), Gang Marcela ("Ojciec żył, tak jak chciał") i Halina Frąckowiak ("Za mną nie oglądaj się"). W sumie Gaszyński napisał teksty do ponad 150 piosenek.

Od 2006 do 2007 r. Gaszyński sprawował funkcję prezesa Radia dla Ciebie. W 2011 r. ukazała się jego powieść "Teoria zbrodni uprawnionej"

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Marek Gaszyński | Sen o Warszawie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy