Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w sprawie likwidacji skutków powodzi

Ok. godz. 11. rozpoczęło się nadzwyczajne, jednodniowe posiedzenie Sejmu. Izba ma rozpatrzyć trzy projekty ustaw związane z likwidacją skutków powodzi.

Projekt dla rolników projekt przewiduje specjalne kontyngenty zbożowe. Tak by ci, którzy stracili plony, mogli otrzymać ziarna z rezerw państwowych.

Szef kancelarii Premiera Maciej Musiał prezentując projekt zaznaczył, że rząd zareagował na klęskę powodzi już następnego dnia po tym, jak powódź dotknęła Gdańsk i sukcesywnie uruchamiał kolejne formy pomocy. Poinformował, że łączna kwota przeznaczona przez rząd na pomoc powodzianom to 900 mln zł do wykorzystania w tym roku. Rząd proponuje też, by wszelka pomoc finansowa na likwidację skutków powodzi do 2002 r. była wolna od podatku.

Projekt przewiduje też ułatwienia w uzyskiwaniu zgody na wydobywanie kopalin - ma to ułatwić pozyskiwanie niezbędnych do odbudowy materiałów. Pracodawcy uzyskają możliwość powierzania pracownikowi innego zajęcia niż to, wynikające z umowy o pracę. Pracownicy nie mogący świadczyć pracy z uwagi na powódź, mają być usprawiedliwieni. Warunkiem skorzystania z udogodnień podatkowych byłoby złożenie do końca listopada 2001 roku w urzędzie skarbowym, na terenie którego ma siedzibę firma, oświadczenia o stratach poniesionych w związku z powodzią.

Minister Jerzy Kropiwnicki przedstawił natomiast drugi rządowy projekt ustawy umożliwiającej szybszą odbudowę, remont, czy rozbiórkę obiektów, które ucierpiały podczas powodzi i innych żywiołów. Ustawa zakłada, że odbudowa i remont uszkodzonych podczas powodzi obiektów, wyłączone będą spod normalnej procedury uzyskiwania pozwoleń budowlanych i ustawy o planowaniu przestrzennym. Bez zezwoleń będzie można odbudowywać i remontować budynki do 100 m kw. i do 12 m wysokości, budowle regulacyjne na rzekach i urządzenia wodne, oraz obiekty liniowe, oprócz linii kolejowych. Dla skrócenia procedur rząd proponuje powołanie Zespołu Opiniowania Dokumentacji, który skupi wszystkie służby potrzebne do załatwienia spraw związanych z odbudową.

W porządku obrad znajdują się: rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r., rządowy projekt ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, a także poselski projekt ustawy o stosowaniu szczególnych rozwiązań podatkowych w związku z likwidacją skutków powodzi.

Pierwszy projekt zawiera m.in. rozwiązania podatkowe mające wspomóc firmy, które ucierpiały wskutek powodzi. Byłaby to np. możliwość odliczenia strat związanych z powodzią od podatku, a także prawo do przyspieszonej amortyzacji, co oznacza, że firmy będą mogły zaliczyć większe kwoty do kosztów uzyskania przychodów, które pomniejszają dochód do opodatkowania.

Premier Jerzy Buzek powiedział dzisiaj przed rozpoczęciem obrad Sejmu, że jest przekonany, że parlament zdąży w tej kadencji uchwalić rządowe projekty ustaw związanych z likwidacją skutków powodzi.

- Jestem przekonany, że parlament zdąży. Po to się zebrał Sejm na jednodniowym posiedzeniu, żeby te bardzo ważne dla ludzi rządowe projekty uchwalić - powiedział premier.

Buzek podkreślił, że "rząd przygotował te ustawy po to, by ułatwić wszystkie działania dla likwidowania skutków powodzi, żeby można było uruchomić natychmiast bezpośrednią pomoc dla ludzi".

- Dlatego uważam, że uchwalenie tych ustaw jest konieczne - dodał premier.

Klub AWS popiera projekty ustaw dotyczące likwidowania skutków powodzi i wnosi o dalsze prace nad tymi projektami w sejmowych komisjach finansów i samorządu terytorialnego.

- Przyjęcie tych ustaw nie budzi żadnych wątpliwości, należy przyjąć je jak najszybciej. Jestem przekonany, że przyjęcie tych ustaw w sposób znaczący i wyraźny ułatwi i przyspieszy usuwanie skutków tej tragicznej, tegorocznej powodzi - powiedział Józef Górny (AWS) w czasie sejmowej debaty.

Poseł AWS podkreślił, że w czasie kataklizmu "przy powodzianach byli przedstawiciele władz wszystkich szczebli". Dodał, że "mimo braku stosownej ustawy, nie było w zasadzie chaosu przy organizowaniu akcji ratunkowej".

Zdaniem Górnego "świadczy to o tym, iż wyciągnięte zostały właściwe wnioski z tragicznej powodzi sprzed czterech lat, oraz że praktycznie zdały też egzamin nowe struktury władzy powstałe w wyniku dokonanej przez ten parlament reformy administracji naszego kraju". Poseł dodał, że "na wysokości zadania stanął także rząd", ponieważ m.in. "błyskawicznie podejmowano decyzje o udzielaniu pomocy poszkodowanej ludności".

Na początku obrad Sejm uczcił minutą ciszy zmarłego posła SLD Andrzeja Urbańczyka. Na miejscu poselskim Urbańczyka leżą kwiaty.

Ślubowanie poselskie złożył też nowy poseł PSL Leszek Świętochowski, który zastąpił Ryszarda Smolarka. Mandat tego ostatniego wygasł w związku z uznaniem go za kłamcę lustracyjnego.

RMF/PAP

Zobacz także