Reklama

Reklama

"Mój Prąd 4.0". Nowe zasady programu. Kto dostanie największe pieniądze?

Program "Mój Prąd" stworzono dla osób pragnących zainwestować w fotowoltaikę. Prokonsumenci, którym marzy się większa niezależność energetyczna, w ramach nowej puli dotacji mogą starać się o dofinansowanie do mikroinstalacji (PV) i urządzeń gromadzenia energii. Polacy mogą zaoszczędzić duże pieniądze, jednak wcześniej muszą spełnić określone warunki i złożyć wniosek o dopłatę do fotowoltaiki w ramach "Mojego Prądu 4.0".

Czwarta edycja programu "Mój Prąd" po raz kolejny umożliwia Polakom uzyskanie dofinansowania do fotowoltaiki, jednak na innych zasadach niż w przypadku wcześniejszych edycji.

Na czym polega ta inicjatywa i do kogo jest skierowana? Ile można zaoszczędzić w ramach programu "Mój Prąd 4.0"? Wyjaśniamy.

"Mój Prąd 4.0". Co to za program i do kogo jest skierowany?

"Mój Prąd 4.0" to program, który ma na celu propagowanie idei odnawialnych źródeł energii w Polsce poprzez zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także promowanie jej autokonsumpcji. 

Reklama

Osoby, które pragną zwiększyć swoją niezależność energetyczną w dobie wysokich cen prądu w 2022 roku, mogą starać się o dofinansowanie do zakupu samych paneli fotowoltaicznych lub instalacji fotowoltaicznych wraz z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak: magazyny energii lub magazyny ciepła. 

Kto skorzysta z dofinansowania w ramach programu "Mój Prąd"?

O dotacje do mikroinstalacji (PV) o mocy od 2 do 10 kWp i urządzeń gromadzenia energii starać mogą się jednak wyłącznie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, o ile rozliczają się one w ramach net-billingu. 

Dotyczy to nowych prokonsumentów, a także dotychczasowych użytkowników, którzy na rzecz systemu wprowadzonego 1 kwietnia 2022 zrezygnowali z rozliczania w systemie opustów. 

Ile można zaoszczędzić w ramach programu "Mój Prąd 4.0"?

Zostanie beneficjentem programu "Mój Prąd" gwarantuje dodatkowe środki dla osób, które rozważają zakup paneli fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Maksymalne wsparcie na instalację PV wraz z dodatkowymi akcesoriami może bowiem wynieść nawet do 20 500 zł.

"Mój Prąd" się opłaca. Ile wynosi dofinansowanie?

Ile wynosi dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd 4.0" na zakup poszczególnych elementów?

  • 4000 zł - na zakup samej mikroinstalacji fotowoltaicznej 
  • 5000 zł - na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z innymi elementami 
  • 5000 zł - na zakup magazynu ciepła
  • 7500 zł - na zakup magazynu energii elektrycznej 
  • 3000 zł - na zakup systemów zarządzania energią (HEMS/EMS) 

Prokonsument, który skorzystał już z dofinansowania do fotowoltaiki, ale teraz rozważa rozbudowę instalacji o dodatkowe elementy i przechodzi na system net-billingowy, również może liczyć na wsparcie. W takiej sytuacji dodatkowa dotacja do PV wyniesie do 2000 zł na jedno przedsięwzięcie, a dla rozwiązań zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej do 5000 zł.

"Mój Prąd". Ile trzeba samemu dołożyć na instalację fotowoltaiczną?

 Nie wolno nam zapominać o tym, ile trzeba samemu dołożyć na instalację fotowoltaiczną. Wiadomo, że w ramach programu "Mój Prąd 4.0" dofinansowanie nie może przekroczyć 50 procent poniesionych kosztów. Prokonsument nie ma więc co liczyć na zwrot więcej, niż połowy kosztów.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o dopłatę do fotowoltaiki?

Wnioski o dopłatę do fotowoltaiki w ramach programu "Mój Prąd 4.0." można składać od 15 kwietnia do 22 grudnia 2022 roku lub do chwili wyczerpania środków alokacji. Instrukcja, jak to zrobić, znajduje się na stronie GOV.

Czytaj również:

Konsumenci mają wpływ na wysokość rachunków za prąd

Termofotowoltaika może generować prąd bez przerwy. To rewolucja

Wniosek o dopłatę do prądu 2022. Jak wypełnić formularz i kiedy złożyć dokumenty?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy