Reklama

Masz czas tylko do końca stycznia. ZUS przypomina o ważnym terminie

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z ulgi mały ZUS plus po raz pierwszy, mają czas na zgłoszenie do końca stycznia 2023 r. Dlaczego warto to zrobić? Kto ma prawo do preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne i ile można w ten sposób zaoszczędzić?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z wysokimi kosztami. Część przedsiębiorców może jednak skorzystać z ulg, które pozwolą na obniżenie wysokości składek.

Czym jest mały ZUS plus?

Mały ZUS to jedna z ulg skierowanych do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. 

Oprócz Ulgi na start oraz preferencyjnych składek, mogą oni skorzystać z obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, liczonych od dochodu z działalności osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Wyjątek stanowi składka zdrowotna, której ulga nie obejmuje.

Reklama

W niższym wymiarze można z niej korzystać przez 36 miesięcy w  ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Oznacza to, że niższą składkę można opłacać maksymalnie przez 3 lata w ciągu 5 lat trwania działalności.

Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Kogo obejmuje ulga Mały ZUS plus?

Warunkiem skorzystania z ulgi Mały ZUS plus jest prowadzenie działalności gospodarczej zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przez minimum 60 dni ubiegłego roku. 

Mogą się o nią ubiegać również osoby będące wspólnikami w spółkach cywilnych. Mały ZUS plus nie przysługuje więc przedsiębiorcom, którzy dopiero otwierają własny biznes. 

Kolejną ważną kwestią jest wysokość osiąganych przychodów. W skali roku nie mogą one przekroczyć 120 000 zł. Jak podaje ZUS "próg ten jest proporcjonalnie niższy, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez część́ roku kalendarzowego".

Z małego ZUS mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy wcześniej byli beneficjentami ulgi na start lub preferencyjnych składek.

Mały ZUS plus. Kto nie może skorzystać?

Z ulgi nie skorzystają natomiast osoby, które w ubiegłym roku prowadziły działalność przez okres krótszy niż wymagany albo rozliczały się na podstawie karty podatkowej i jednocześnie korzystały ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. 

Mały ZUS plus nie obejmuje także przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku kalendarzowym podlegali ubezpieczeniu społecznemu z tytułu innej działalności pozarolniczej.

Mały ZUS plus 2023 - termin składania wniosków

Osoby, które nie korzystały z ulgi w ubiegłym roku, lecz chciałyby to zrobić teraz, muszą się pospieszyć. Termin składania wniosków o mały ZUS mija 31 stycznia 2023 r. 

Osoby, które korzystały z ulgi w 2022 r. lecz wciąż mają ku temu możliwości, nie muszą dostarczać do ZUS żadnych dodatkowych dokumentów.

 Ile wynosi mały ZUS 2023?

Wysokość składek, które należy opłacić jest uzależniona od wysokości dochodu osiągniętego w ubiegłym roku. Ustala się ją indywidualnie raz do roku.  Aby obliczyć wysokość składki, warto skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie ZUS.

Z pewnością jest to jednak szansa na poczynienie sporych oszczędności. ZUS informuje jednak, że korzystanie z małego ZUS, a tym samym opłacanie niższych składek wpłynie na wysokość wypłacanych w przyszłości świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński.

Czytaj również:

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Rząd przyjął projekt ustawy

Kontrole trzeźwości i praca zdalna w Kodeksie pracy

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy