Reklama

Reklama

"Mam inne zdanie". Kaczyński komentuje orzeczenie sądu w sprawie Kujdy

Miałem okazję zapoznać się z materiałami w sprawie Kazimierza Kujdy. Mam tutaj inne zdanie - podkreślał na konferencji prasowej we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł we wtorek, że ekspert w resorcie Jacka Sasina i były współpracownik Kaczyńskiego złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne.

Wicepremier Jarosław Kaczyński był pytany przez dziennikarzy o decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Kazimierza Kujdy. Sąd orzekł we wtorek, że ekspert w Ministerstwie Aktywów Państwowych złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne.

- Miałem okazję zapoznać się z tymi materiałami. Mam tutaj inne zdanie - odpowiedział prezes PiS.

- Jak pan z całą pewnością wie, orzecznictwo sądów w Polsce jest przeze mnie od wielu lat jednoznacznie krytykowane - dodał Jarosław Kaczyński.

Kazimierz Kujda zaprzecza współpracy z SB

O Kazimierzu Kujdzie zrobiło się głośno w 2019 r. "Rzeczpospolita" podawała, wówczas że Kujda "widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach".

Reklama

Po tych doniesieniach Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął współpracy z SB, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł "podpisać jakieś dokumenty", ubiegając się o wyjazd za granicę.

"W lutym 2021 roku Biuro Lustracyjne IPN podało, że Kujda złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Z ustaleń IPN wynikało, że Kujda 21 grudnia 1979 roku w Warszawie na piśmie złożył oświadczenie dotyczące 'nawiązania dialogu' ze Służbą Bezpieczeństwa, a wcześniej SB przygotowała wniosek o zatwierdzenie pozyskania Kujdy jako TW o pseudonimie Ryszard. Dokumenty znalazły się w teczce personalnej Kazimierza Kujdy" - przypomina "Rz".

Wyrok warszawskiego sądu z wtorku oznacza, że Kujda nie będzie mógł ubiegać się o mandat w wyborach przez 10 lat.

Kim jest Kazimierz Kujda? Współpracował z Kaczyńskim

Kazimierz Kujda był w przeszłości bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego - pełnił funkcję prezesa spółki Srebrna w latach 1995-1998 oraz 2008-2015. Następnie do 2019 r. był prezesem zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wcześniej pełnił tę funkcję również w latach 2000-2002 oraz 2006-2008).

Od marca do końca maja był ekspertem w Ministerstwie Klimatu do środowiska. Aktualnie jest członkiem rady doradców w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy