Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Kwiatkowski zrezygnował

Prezes telewizji publicznej Robert Kwiatkowski zrezygnował z dalszego udziału w konkursie ogłoszonym przez Radę Nadzorczą TVP na stanowisko nowego szefa zarządu tej instytucji. Uważa, że jego nazwisko podzieliło Radę, co szkodzi TVP.

/arch. RMF

W oświadczeniu przesłanym PAP Kwiatkowski podziękował Radzie Nadzorczej za to, iż obdarzyła go zaufaniem wybierając do dziesiątki kandydatów na stanowisko nowego szefa TVP. Dodał, że jego nazwisko podzieliło Radę, co - według niego - nie jest dobre dla funkcjonowania TVP.

W TVP od godz. 14.00 Rada Nadzorcza drugi dzień przesłuchuje kandydatów na stanowisko prezesa. Jako pierwszy stawił się przed nią Robert Kwiatkowski i poinformował o swojej rezygnacji z konkursu.

Dzisiaj, oprócz Kwiatkowskiego, Rada będzie rozmawiać jeszcze z czterema osobami: szefem telewizyjnej Trójki Ryszardem Pacławskim, Maciejem Pawlickim (związany z Telewizją Puls, niegdyś dyrektor telewizyjnej Jedynki), dyrektorem biura zarządu telewizji Bogusławem Piwowarem i dyrektorem Programu I TVP Sławomirem Zielińskim.

Każdy z kandydatów podczas ok. półtoragodzinnego spotkania musi odpowiedzieć m.in. na trzy ważne pytania: "Jakie są powinności TVP wobec społeczeństwa?", "Jaka jest pozycja TVP na rynku medialnym?", "Jak kandydat wyobraża sobie relacje TVP ze światem polityki?".

Podsumowania rozmów z kandydatami członkowie Rady dokonają jutro. Wtedy też odbędzie się tajne głosowanie. Każdy z członków rady może oddać tylko jeden głos na popieraną przez siebie osobę. Po zliczeniu głosów do ostatniej tury konkursu przejdzie trzech kandydatów z ich największą liczbą.

Ostatecznie, jeden kandydat do fotela prezesa zarządu TVP ma zostać wybrany 27 stycznia 2004, a 17 lutego - cały nowy skład zarządu TVP.

Reporter RMF Paweł Świąder, rozmawiał z Adamem Pawłowiczem z Rady Nadzorczej TVP. Posłuchaj, co mówi o rezygnacji Kwiatkowskiego:

Waniek: decyzja Kwiatkowskiego uspokoi klimat

To dobra decyzja, która ułatwi pracę Radzie Nadzorczej TVP i uspokoi klimat wokół konkursu na stanowisko nowego prezesa zarządu TVP - tak przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek skomentowała informację o rezygnacji z udziału w konkursie obecnego szefa telewizji publicznej Roberta Kwiatkowego.

- Przez sześć lat Kwiatkowski pełnił funkcję prezesa TVP. Nauczył się bardzo wiele i ta wiedza na pewno się nie zmarnuje - powiedziała Waniek. Dodała, że jako swoiste pożegnanie odebrała wczorajszy list Kwiatkowskiego do komisji śledczej badającej tzw. aferę Rywina.

W liście tym prezes TVP napisał m.in., że włożył wiele wysiłku w proces nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, "w imię przyszłości TVP". "Tak, godziłem się na kompromis w sprawie ustawy, a dotyczył on licencji czy ograniczenia reklam, żeby nowelizacja szybko weszła w życie. Ale nie interesowałem się przepisami dekoncentracyjnymi i nie występowałem jako pośrednik w grze Agory z rządem" - napisał m.in. prezes TVP.

Wenderlich: Kwiatkowski podjął słuszną decyzję

Uważam, że rezygnując z konkursu na stanowisko prezesa TVP Robert Kwiatkowski podjął słuszną decyzję - powiedział dzisiaj przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Wenderlich (SLD).

Według Wenderlicha, wokół konkursu i osoby Kwiatkowskiego "powstało swoiste zapętlenie". - Stał się niewolnikiem ocen wypływających nie ze swojej 6-letniej działalności jako prezes TVP, ale ocen dotyczących tzw. afery Rywina - powiedział Wenderlich.

Zaznaczył, że daleki jest od jakichkolwiek ocen i sugestii w tej kwestii, "bo w demokratycznym państwie konkluzje prawne może formułować tylko wymiar sprawiedliwości".

Czarzasty zaskoczony rezygnacją Kwiatkowskiego

Sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Czarzasty powiedział, że jest zaskoczony decyzją Roberta Kwiatkowskiego.

- Trudno mi to ocenić i pozostawiam to bez oceny. Pewnie ta decyzja jest słuszna, skoro tak zrobił - tak skomentował Czarzasty rezygnację Kwiatkowskiego z dalszego udziału w konkursie.

Dubaniowski: decyzja Kwiatkowskiego dobra dla konkursu

Wymieniany przez media jako jeden z najpoważniejszych kandydatów na nowego szefa Telewizji Publicznej Waldemar Dubaniowski uważa, że rezygnacja Roberta Kwiatkowskiego z udziału w konkursie na prezesa TVP dobrze wpłynie na przebieg konkursu.

Zapytany, czy w ten sposób stracił mocnego kontrkandytata Dubaniowski odpowiedział, że widocznie pozycja Kwiatkowskiego nie była zbyt wysoka. - Bo gdyby Rada Nadzorcza oceniała jego pracę dobrze, to nie byłoby konkursu na nowego szefa TVP - powiedział.

RMF/PAP

Zobacz także