Reklama

Reklama

Ks. Marcin Iżycki z kolejną kadencją w Caritas Polska. Był oskarżany o mobbing

Bp Rafał Markowski zastąpił na stanowisku przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abpa Wacława Depo, a bp Andrzej Przybylski jest nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. Z kolei ks. Marcin Iżycki, wobec którego kilka lat temu pojawiły się zarzuty o mobbing, został powołany na drugą, pięcioletnią kadencję na stanowisku dyrektora Caritas Polska.

W poniedziałek biskupi obradujący podczas 392. Zebrania Plenarnego KEP w Zakopanem dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz podległych KEP instytucji kościelnych.

Wśród decyzji, jakie zapadły podczas 392. Zebrania Plenarnego KEP, było powołanie na kolejną kadencję na stanowisku dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iżyckiego. W 2019 roku, duchowny mierzył się z oskarżeniami ze strony pracowników, którzy mówili o mobbingu.

Większość pracowników oceniło, że padło ofiarą mobbingu

Kontrowersje wokół postaci ks. Iżyckiego pojawiły się w 2019 roku, po tym jak na światło dzienne wyszły wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy z końca listopada 2017 roku. W protokole pojawiły się informacje, że 75 proc. ankietowanych pracowników wskazało na działania, mogące mieć cechy mobbingu - informował wówczas "Dziennik Gazeta Prawna".

Reklama

"Najczęściej wskazywanymi zjawiskami było: brak możliwości zabierania głosu, ograniczenie możliwości wypowiadania się; zaniżanie oceny zaangażowania w pracę; krytyka wykonanej pracy - unikanie z tą osobą kontaktów przez przełożonego; traktowanie pracowników jak powietrze; zlecanie bezsensowych prac; odbieranie wcześniej zleconych prac; przydzielanie zadań poniżej umiejętności; przydzielanie nadmiernej ilości zadań; obgadywanie; rozsiewanie plotek; kwestionowanie podejmowanych przez pracownika decyzji - znęcanie się psychiczne; reagowanie na zgłaszane uwagi krzykiem i ubliżaniem, podważanie kompetencji" - pisano w protokole. 

Niektórzy pracownicy wskazywali, że nie są pewni czy utrzymają pracę. - Jeśli Caritas chciało zwolnić pracownika, szukali haczyka i świetnie im szło - mówił jeden z pracowników.

W efekcie, inspektor pracy zalecił korektę w sprawie procedury antymobbingowej.

Kontrolę w Caritas Polska prowadził również KEP, jej wyniki nie trafiły jednak do wiadomości publicznej. Sam ks. Iżycki skomentował, że "żaden z zarzutów byłych pracowników nie został potwierdzony, a ja, niemal jednogłośnie, otrzymałem wotum zaufania od księży biskupów (...) Doniesienia mediów i byłych pracowników od początku były nieprawdziwe".

Zmiany w gremiach Episkopatu oraz podległych KEP instytucjach kościelnych

Podczas rozpoczętego w poniedziałek dwudniowego Zebrania Plenarnego biskupi ponownie powołali na drugą, pięcioletnią kadencję bpa Jana Piotrowskiego na przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji. Abp Józef Michalik został powołany na trzecią kadencję na stanowisko Referenta ds. Biskupów Emerytów. 

Na kolejną kadencję został także powołany Duszpasterz Krajowych Środowisk Twórczych, ks. Grzegorz Michalczyk. Dotychczasowy Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Andrzej Lubowicki został mianowany na kolejną pięcioletnią kadencję. Na kolejną, trzyletnią kadencję Asystenta Kościelnego Wspólnoty Emmanuel - Polska biskupi zatwierdzili ks. Piotra Mazurkiewicza.

Koordynatorem Posługi Księży Egzorcystów w Polsce został powołany na drugą pięcioletnią kadencję ks. Janusz Czenczek. Na dotychczasowym stanowisku pozostał także Kościelny Inspektor Ochrony Danych ks. Piotr Kroczek rozpoczynając drugą, czteroletnią kadencję.

Na Naczelnego Kapelana Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju został zatwierdzony ks. Krzysztof Tyliszczak. Tę funkcję duchowny będzie pełnił przez trzy lata. Ks. Tomasz Filinowicz został powołany na nowego Duszpasterza Krajowego Głuchoniemych i zastąpił na tym stanowisku ks. Łukasz Pasuto.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy