Reklama

Reklama

Jarosław Kaczyński spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą

W Warszawie doszło do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Słowenii Janezem Janszą. Zdjęcie z tego spotkania zamieszczono na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej z Jansą spotkał się też premier Mateusz Morawiecki.

Słowenia od lipca bieżącego roku obejmie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Podczas tego spotkania - jak mówił szef polskiego rządu - omówiono, jak ma wyglądać słoweńska prezydencja, a także rozmawiano o bieżących problemach. - Przed nami jest nowy rozdział UE, kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii COVID-19 - oświadczył premier Morawiecki.

Podkreślił, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i do tego grona należy Słowenia. Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. - Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw - Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego - mówił szef polskiego rządu.

Reklama

Według niego, "Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek".

Sprawa budowy Nord Stream 2

Morawiecki na konferencji odniósł się też do sprawy budowy gazociągu Nord Stream 2, mówił, że to temat, który w Europie cały czas jest "raną" i "należy załatwić go tak, aby solidarność europejska nie ucierpiała".

Podkreślił, że "Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy". - Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu - apelował szef polskiego rządu.

Przekazał, że rozmowa z Janszą dotyczyła także programów, na które składa się Krajowy Plan Odbudowy.

"W postaci Polski mamy wielkiego przyjaciela"

Premier Słowenii z kolei podkreślił, że jego czwartkowa wizyta w Warszawie jest potwierdzeniem naszych bardzo dobrych relacji Polski i Słowenii. - W imieniu słoweńskiego rządu mogę powiedzieć, że w postaci Polski mamy wielkiego przyjaciela - powiedział szef słoweńskiego rządu.

Wymienił trzy główne priorytety Słowenii, która przygotowuje się do objęcia w połowie roku prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - przygotowanie Europy na ewentualne zagrożenia: możliwe nowe pandemie, sprawę bezpieczeństwa cybernetycznego oraz rozmowę i przyszłości Europy.

Jansza ocenił, że współpraca gospodarcza z Polską rozwija się i jest na dobrym poziomie - 2 mld euro. Zaznaczył, że pomimo pandemii ten poziom wymiany handlowej nie zmniejsza się. Pogratulował szefowi polskiego rządu "wspaniałej organizacji walki z epidemią". 

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy