Reklama

Reklama

Incydent na polsko-białoruskiej granicy. Migranci przerzucili kładkę przez concertinę

52 cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Bangladeszu, Egiptu i Iraku - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Na granicy miał miejsce także incydent - migranci przerzucili przez concertinę drewnianą kładkę i nielegalnie przedostali się na stronę polską.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek rano na Twitterze, że do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 39 cudzoziemców. Byli to obywatele m.in. Bangladeszu i Egiptu. 

Na odcinku w Mielniku zatrzymano grupę 13 obywateli Iraku. "Cudzoziemcy przerzucili przez concertinę drewnianą kładkę i nielegalnie przedostali się na stronę polską" - podaje SG.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Podlaski Oddział SG ocenia, że w ostatnim czasie liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca; wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby; największą 40-osobową grupę w Narewce.

Reklama

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory wzdłuż granicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy