Idziemy na zderzenie z zimą. Atak mrozu już wkrótce

Jakub Wojciechowski

Jakub Wojciechowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
4,2 tys.
Udostępnij

Czeka nas zderzenie z wyjątkowym mrozem. Jak ostrzegają synoptycy, niedługo do naszego kraju dotrze zimowa aura. Pojawią się śnieżyce, a nocami w niektórych miejscach będzie mniej niż -20 stopni Celsjusza. W Polsce nastąpi prawdziwy atak zimy. Sprawdź, kiedy warunki zaczną się pogarszać.

Pod koniec tygodnia w Polsce nastąpi prawdziwy atak zimy. Według IMGW miejscami może pojawić się mróz sięgający nawet -21 stopni Celsjusza
Pod koniec tygodnia w Polsce nastąpi prawdziwy atak zimy. Według IMGW miejscami może pojawić się mróz sięgający nawet -21 stopni Celsjuszavinbergv/123rf/IMGWPUSTE

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że w najbliższych dniach w Polsce pojawią się dotkliwe mrozy. Niewykluczone, że temperatura w niektórych miejscach kraju spadnie poniżej -20 stopni Celsjusza.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Mroźna zima w styczniu

We wtorek w większości Polski temperatury są dodatnie. Jedynie na północnym wschodzie panuje mróz. Taki podział będzie się utrzymywał w najbliższych dniach. Potem jednak aura stanie się bardziej zimowa również w innych częściach kraju.

Według synoptyków IMGW pod koniec tygodnia i w weekend mogą pojawić się mrozy sięgające -21 st. CIMGWPUSTE

Według prognoz IMGW pod koniec tygodnia oraz w weekend cieplej będzie tylko na południowym zachodzie oraz na południu Polski. Strefa największego mrozu wciąż będzie obejmować północno-wschodnią część kraju. W nocy w tym rejonie może być nawet -20 st. C.

Orientacyjne prognozy numeryczne minimalnej temperatury powietrza na weekend są dziś bardzo ciekawe - czytamy na profilu Centrum Modelowania Meteorologicznego na Facebooku.

Chociaż są to bardzo niskie temperatury, to wciąż daleko im do rekordowych mrozów sprzed lat. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najniższą temperaturę powietrza w pierwszym miesiącu roku zanotowano 11 stycznia 1950 roku w Białowieży. Termometry pokazały tam wówczas -38,7 st. C.

Śnieg trzyma się (nie tylko) w górach

Pomimo wysokich temperatur w większości kraju, na początku roku w niektórych górach wciąż utrzymuje się gruba warstwa śniegu. Według danych zaprezentowanych przez IMGW, w Sudetach na Śnieżce leży 116 cm śniegu. Z kolei w Tatrach, w rejonie Doliny Pięciu Stawów grubość pokrywy śnieżnej wynosi 80 cm, w Beskidzie Sądeckim, Niskim i Bieszczadach jest to 38 cm, zaś w Beskidzie Śląskim i Żywieckim warstwa śniegu ma 10 cm grubości.

Jak zwraca uwagę IMGW, śniegu przybyło nie tylko w górach, lecz również na północnym wschodzie Polski. We wtorek rano w rejonie Terespola utrzymywało się 11 cm śniegu. Co więcej, w kolejnych dniach w tej części kraju prognozowane są kolejne opady białego puchu.

W kolejnych dniach najintensywniejsze opady śniegu pojawią się na południu kraju. Początkowo może jeszcze padać deszcz ze śniegiem, jednak już w okolicach niedzieli będzie padać już niemal wyłącznie śnieg. Tego typu zimowa aura ma się utrzymywać co najmniej do początku przyszłego tygodnia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Pierwsze stoki narciarskie w Polsce już otwarte
      "Wydarzenia": Pierwsze stoki narciarskie w Polsce już otwartePolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      2223
      Super
      relevant
      689
      Hahaha
      haha
      344
      Szok
      shock
      436
      Smutny
      sad
      412
      Zły
      angry
      133
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      4,2 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na