Donosy na sąsiadów prostsze niż kiedykolwiek. W sieci wrze
Do aplikacji mObywatel trafiła funkcja pozwalająca zgłaszać naruszenia prawa, z którymi spotkał się użytkownik. Obywatele mogą za jej pomocą zgłosić zdarzenia o potencjalnie negatywnym wpływie na środowisko, takie jak m.in. porzucenie odpadów czy palenie szkodliwymi substancjami. Wśród komentujących nowa funkcja szybko zyskała miano "elektronicznych donosów".

MObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych. Za jej pomocą możemy m.in. wylegitymować się w urzędzie, zrealizować eReceptę lub potwierdzić zaszczepienie się przeciwko COVID-19.
Teraz, dzięki staraniom Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aplikacja została wyposażona w nową funkcję pozwalającą zgłosić zdarzenia mogące mieć negatywny wpływ na środowisko. Dotychczas można było zgłaszać je przez specjalny formularz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Teraz będzie można zrobić to w aplikacji za pomocą kilku kliknięć.
Funkcja "Zgłoś interwencję" w mObywatel
Nowy moduł aplikacji mObywatel zaprezentował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas czwartkowej konferencji prasowej. Nazwa funkcji to "Zgłoś interwencję", choć wśród komentujących internautów szybko zyskała ona miano "elektronicznych donosów". Chodzi o zwalczanie przestępstw mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
- Ponad 7 mln użytkowników będzie mogło korzystać za pośrednictwem aplikacji mObywatel z możliwości zgłoszenia nieprawidłowości w środowisku - oznajmił Jacek Ozdoba.
Wiceminister ocenił, że przyczyni się to do zwiększenia wykrywalności. Zaznaczył, że jest to kolejny krok w walce z przestępcami środowiskowymi, obok nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która weszła w życie 1 września tego roku.
Moduł "Zgłoś interwencję" został uruchomiony 20 października, choć początkowo nie było to nagłaśnianie. Mimo to, w trakcie pierwszych 21 dni pojawiło się 114 zgłoszeń zdarzeń negatywnie wpływających na środowisko wysłanych z aplikacji mObywatel.
Wyższe kary za zanieczyszczenie środowiska. Nowe przepisy
Obowiązująca od 1 września ustawa o przeciwdziałania przestępczości środowiskowej zakłada m.in. podniesienie kary za zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym. Wyższe kary obowiązują również m.in. za nielegalne składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.
Ponadto zwiększono karę za przywożenie z zagranicy lub wywożenie za granicę odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew jego warunkom.