Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Cała Polska odśnieża dachy

Zamknięcie kilku szkół, hal sportowych oraz hipermarketów to efekt trwających od soboty w całym kraju kontroli warstwy śniegu zalegającej na dachach obiektów wielkopowierzchniowych.

/RMF

Chodzi o hipermarkety, hale wystawowe, sportowe, widowiskowe. Tylko hal należących do największych sieci hipermarketów jest w Polsce aż 700.

Służby budowlane sprawdzają, czy właściciele bądź administratorzy na bieżąco śnieg usuwają. Warto podkreślić, że polskie prawo budowlane nie wymaga od właścicieli budynków regularnego odśnieżania dachów. Za zalegający śnieg nie ma żadnych kar.

Ale w związku z tragedią wszyscy wojewodowie, zdyscyplinowani przez szefa MSWiA, nakazali inspektorom budowlanym sprawdzenie stanu płaskich dachów hal sportowych, szkolnych, widowiskowych, basenów i centrów handlowych. MSWiA przewiduje wydanie rozporządzeń, które nakładałyby na właścicieli i administratorów nawet do 5 tys. zł kary za nieusuwanie śniegu z dachów.

O zmianach w prawie zamierza dyskutować rząd. Niewykluczone też, że Sejm wprowadzi do prawa budowlanego przepis, który zmusi właścicieli budynków wielkopowierzchniowych do instalowania specjalnych czujników zagrożenia. Posłuchaj:

Teraz fachowcy zwracają uwagę, że do odśnieżania wielkopowierzchniowych dachów potrzebny jest nie tylko specjalistyczny sprzęt, ale i wiedza. - Trzeba zapoznać się z dokumentacją, poznać obciążenie stropów i dopiero przystąpić do działania - tłumaczą inspektorzy budowlani.

Na wielu dachach w Pomorskiem pojawili się pracownicy z łopatami, którzy zgarniają śnieg z dachów. W Pomorskiem cały czas trwają kontrole budynków wielkopowierzchniowych, które mają wykazać czy akcja odśnieżania jest prowadzona w wyniku katowickiej tragedii, czy też może niektóre obiekty są stale sprzątane.

Na dachu jednej z takich hal w Gdańsku był reporter RMF Adam Kasprzyk. Jak dowiedział się od pracujących tam mężczyzn akurat ten dach jest systematycznie oczyszczany ze śniegu. Posłuchaj relacji:

W Zachodniopomorskiem nie ma bezpośredniego zagrożenia katastrofami budowlanymi z powodu śniegu. To wstępne wyniki kontroli przeprowadzanych w całym województwie przez inspektorów nadzoru budowlanego. Śnieg pomaga usuwać sama natura. W tej chwili w Szczecinie powyżej zera. Śnieg sam spływa z dachów. Posłuchaj:

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pleszewie (Wielkopolska) podjął decyzję o zamknięciu od poniedziałku trzech szkolnych sal sportowych i dwóch hipermarketów w tej miejscowości. Powodem była zbyt gruba warstwa śniegu zalegająca na ich dachach. Zajęcia w szkołach i sprzedaż w marketach będą zawieszone do czasu usunięcia śniegu. Do czasu usunięcia śniegu zamknięto też dwa hipermarkety w Opolu.

W Nowym Mieście Lubawskim (Warmińsko-Mazurskie) z powodu przecieków w stropie i nieszczelności dachu inspektor budowlany zakazał użytkowania tamtejszej hali sportowej.

W Radomiu zamknięto jedną ze szkół podstawowych w starym drewnianym budynku.

Zamknięcie czterech szkół, jednego przedszkola, sklepu wielkopowierzchniowego, hali produkcyjnej oraz kilkanaście mandatów dla właścicieli hipermarketów za nieodśnieżenie dachów - to efekty kontroli przeprowadzanej w Łodzi.

/AFP

Dolnośląska policja wraz ze strażakami skontrolowała w niedzielę 292 obiekty o wielkopowierzchniowych dachach, w tym 90 w samym Wrocławiu i okolicach. Nigdzie nie dopatrzono się grubej warstwy śniegu. W poniedziałek dachy takich obiektów oglądał ze śmigłowca wojewoda dolnośląski, Krzysztof Grzelczyk. Od wtorku w myśl jego rozporządzenia rozpoczną pracę specjalne zespoły, do których wejdą specjaliści z nadzoru budowlanego oraz policjanci i strażacy.

Na Podkarpaciu w każdym powiecie po dwa - trzy zespoły prewencyjno-kontrolne sprawdzają budynki użyteczności publicznej, centra handlowe i obiekty sportowe. Do tej pory nie stwierdzono zagrożenia zawalenia.

Również w woj. podlaskim nie ma niebezpieczeństwa katastrof budowlanych wskutek zalegającego śniegu, bo w regionie śniegu tej zimy jest bardzo mało.

W woj. lubuskim kontrole nie wskazały wielkich uchybień czy też zagrożeń.

Wielu właścicieli i administratorów budynków działania związane z oczyszczaniem dachów ze śniegu podjęła bezpośrednio po tragicznych wieściach ze Śląska, jeszcze przed pojawieniem się inspektorów.

W woj. kujawsko-pomorskim wojewoda zarządził kontrole w sobotę o godzinie 23. Skontrolowano już dachy około 300 budynków.

W Toruniu, w nocy w niedzielę sprawdzono 50 budynków. Okazało się, że zarządcy jednego z centrów handlowych, powołując się na własne obliczenia, nie zastosowali się do nakazu. Nałożono więc karę 500 zł i ponowiono nakaz odśnieżenia dachu, grożąc zamknięciem obiektu. W czasie kolejnej popołudniowej kontroli stwierdzono, że śnieg z dachu jest jednak usuwany, dlatego z decyzją o ewentualnym zamknięciu obiektu wstrzymano się do wtorkowego przedpołudnia.

W Wielkopolsce na polecenie wojewody skontrolowano ponad 300 obiektów o dużych powierzchniach dachów. Wydano kilka nakazów usunięcia nadmiaru śniegu.

W Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu, Koninie, Płocku, Zielonej Górze dotychczasowe kontrole nie wykazały nieprawidłowości.

W całym kraju także zarządcy mniejszych budynków mieszkalnych i usługowych sprawdzają i odśnieżają dachy.

INTERIA.PL/RMF/PAP

Zobacz także