Reklama

Reklama

Andrusiewicz: Lek na Covid w przychodni POZ? "Przygotowujemy rozwiązania"

Do końca tego tygodnia mają zostać wypracowane rozwiązania, które umożliwią przepisywanie leku Molnupiravir na COVID-19 również przez lekarzy w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej - podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia. "Przygotowujemy rozwiązania" - powiedział Wojciech Andrusiewicz. Produkowany przez koncern Merck specyfik powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

Rzecznik resortu zdrowia zapytany we wtorek o to, ile jest w Polsce dawek leku Molnupiravir, odpowiedział, że "w tej chwili mamy kilkanaście tysięcy sztuk tego leku w Polsce".

Lek Molnupiravir trafił do stacji dializ

- Pierwsze, w granicach 3 tys. sztuk, zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hemato-onkologiczne. Tam, jeżeli trafia pacjent i został zdiagnozowany, jako pacjent covidowy, od razu dostał dyspozycje zażywania tego leku - podał Wojciech Andrusiewicz. "Wziąwszy pod uwagę niewielką ilość, przede wszystkim chcieliśmy skierować ten lek do pacjentów najciężej chorych" - wyjaśnił.

Reklama

Zapytany, czy i od kiedy lekarze pierwszego kontaktu będą mieli uprawnienia do przepisania medykamentu zapowiedział, że odpowiednie rozwiązania pojawią się w ciągu tygodnia.

- W tej chwili przygotowujemy rozwiązania. One do końca tego tygodnia zostaną wypracowane, by również lekarze POZ mogli ten lek zapisywać - poinformował. 

Wyraził jednak zaniepokojenie związane z sygnałami o nieprzyjmowaniu pacjentów z diagnozą COVID-19 w placówkach POZ. "Czasem mamy problem z lekarzami POZ" - wyraził się Andrusiewicz.

Andrusiewicz: Niektórzy lekarze POZ unikali chorych z COVID-19

- W ostatnim czasie, jeżeli stwierdziliśmy, że pacjent przed okresem szpitalnym powinien być zaopiekowany przez lekarza POZ, niektórzy lekarze POZ odpowiedzieli, że oni chorych pacjentów przyjmować nie chcą - wskazał rzecznik resortu zdrowia.

RPO: nadmiarowe zgony osób z COVID-19 wiążą się ze słabością systemu opieki zdrowotnej

Molnupiravir to doustny lek firmy Merck. Podawany w formie tabletek powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Od początku stycznia jest stosowany w Polsce. Obecnie środek jest podawany chorym z upośledzoną odpornością.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy