80. rocznica wybuchu powstania w getcie. Morawiecki: To była otchłań piekła
- Składamy hołd heroicznej walce powstańców żydowskich, chłopców i dziewcząt, którzy w beznadziejnej sytuacji chwycili za broń, by tak naprawdę wybrać sposób śmieci. Tak można powiedzieć o ich szansach, o braku jakiejkolwiek proporcji sił między nimi a niemieckimi zbrodniarzami - powiedział premier Mateusz Morawiecki w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dodał, że "prawda o tamtych czasach i zadośćuczynienie muszą stanowić fundament lepszego życia, lepszego świata, fundament dobra, człowieczeństwa".

- Tamten rozpaczliwy "krzyk z getta, krzyk z otchłani o prawo do życia, o prawo do wolności", jak o powstaniu mówił Jan Paweł II 40 lat temu, usłyszeli żołnierze Armii Krajowej, polskie państwo podziemne i polski rząd na uchodźstwie. Wielkim symbolem tego powstania były dla mnie dwie flagi: polska i żydowska, jakie przez krótki czas nad gettem powiewały - mówił premier Morawiecki.
- Polscy żołnierze AK również oddawali swoje życie i chciałem im za to oddać hołd. To była dla nich walka w sprawie najważniejszej, bo Żydzi stanowili część całego społeczeństwa polskiego. Wcześniej żołnierze pomagali Żydom przetrwać, a później pomagali, gdy wybuchło powstanie - mówił szef rządu.
80. rocznica wybuchu powstania w getcie. Mateusz Morawiecki: Niemcy mordowali w sposób bestialski
Premier zaznaczył, że w ten sposób zginął Eugeniusz Morawski "Młodek" , Józef Wilk "Orlik", kiedy próbowali wyburzyć mury getta warszawskiego i otworzyć drogę do ucieczki tym, którzy tam zostali.
Jak przypomniał, "Niemcy mordowali Żydów w sposób bestialski, barbarzyński i okrutny. To była prawdziwa otchłań piekła".
- Dlatego chciałem również złożyć hołd wszystkim tym, którzy przerwali milczenie świata. To o milczeniu świata mówił w swoim wystąpieniu radiowym gen. Sikorski w maju 1943 r., kiedy piętnował to milczenie i dziękował społeczności Warszawy za pomoc Żydom w tych tragicznych dniach - powiedział Morawiecki.
Jak tłumaczył, "prawda o tamtych dniach musi przebić się do świadomości współczesnego świata".
- To również prawda o bestialskich czasach, które stworzyły Niemcy, III Rzesza. Tę prawdę też trzeba bardzo głośno powiedzieć, bo jest ona zakłamywana. Prawda i zadośćuczynienie muszą stanowić fundament lepszego życia, lepszego świata, fundament dobra, człowieczeństwa - zakończył premier.
80 lat temu w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, jedno z najbardziej bohaterskich przejawów oporu wobec niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej, sprzeciwu wobec Holokaustu.
Szef rządu w środę rano złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto.