Reklama

Reklama

30. finał WOŚP. Zbiórka w całej Polsce

"Przejrzyj na oczy" to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który trwa w niedzielę. Tegoroczna zbiórka ma na celu zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenie wzroku u dzieci. Po godz. 17:00 na koncie WOŚP było ponad 64 mln złotych.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na jej czele stoi Jerzy Owsiak. Akcji towarzyszą liczne aukcje oraz wydarzenia publiczne, zamknięte, jak i online - niektóre z nich rozpoczynają się na początku grudnia.

Za pieniądze zebrane podczas 30. Finału kupione będą m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

Reklama

WOŚP: Kilkanaście tysięcy pacjentów rocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej

Jak podali organizatorzy, "oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny". 

"Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów" - napisali.

Licznik WOŚP. Ile zebrano?

Jak dodała WOŚP, "specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych".

O godz. 17:00 na liczniku Orkiestry było 64 921 326 zł, a w ciągu 30 lat istnienia - jak wyliczyła Ewa Owsiak, córka Jerzego Owsiaka - WOŚP zebrała ponad 1,5 mld zł. 

- Pierwsi wolontariusze, którzy wychodzili ze swoimi rodzicami, ze swoimi dziadkami, dzisiaj wychodzą z własnymi dziećmi, co oznacza, że w Orkiestrze zagrały już cztery pokolenia Polaków i Polek - powiedziała na rozpoczęcie akcji z warszawskiego studia WOŚP na Placu Defilad.

Dzień wcześniej - w sobotę - w wielu polskich miastach zorganizowano bieg "Policz się z cukrzycą". To element finału WOŚP, mający zwrócić uwagę na problemy diabetyków.

W ubiegłym roku, podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano prawie prawie 127,5 mln. zł. na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. Pieniądze zbierało blisko 120 tysięcy wolontariuszy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy