Sondaż: Większość Polaków przeciwna certyfikatom covidowym w sklepach

Wiktor Kazanecki

Oprac.: Wiktor Kazanecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Więcej niż ​połowa Polaków nie chce kontroli certyfikatów szczepienia przeciwko COVID-19 w sklepach. Przymus posiadania takich dokumentów popiera z kolei jedna trzecia pytanych - wynika z nowego badania sondażowego. Ekspert ocenia ponadto, że za sprawą fali zakażeń Omikronem część Polaków może zmienić zdanie i poprzeć ideę certyfikatów, lecz takie efekt nie potrwa długo.

Polaków zapytano, czy chcą sprawdzania certyfikatów COVID-19 w sklepach. Większość jest ich przeciwnikiem
Polaków zapytano, czy chcą sprawdzania certyfikatów COVID-19 w sklepach. Większość jest ich przeciwnikiemWlodzimierz WasylukAgencja FORUM

Mimo rosnącej fali zakażeń, 55,7 proc. Polaków jest przeciwnych obowiązkowemu okazywaniu w sklepach Unijnego Certyfikatu COVID bądź zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu lub informacji o przejściu choroby. W tym odsetku jest 36,1 proc. badanych wyrażających swój sprzeciw w sposób zdecydowany - wynika z sondażowego platformy UCE Research i Grupy BLIX.

Według Marcina Lenkiewicza z BLIX, konsumenci nie chcą obniżenia komfortu zakupów, kolejek i wydłużenia czasu oczekiwania na wchodzenie do sklepów. - Sprawdzanie dokumentów każdej osobie mogłoby być bardzo czasochłonne i źle odbierane przez klientów, co już pokazała słynna sytuacja w jednej z placówek handlowych. Klienci byli mocno niezadowoleni - zauważył.

Jak ocenił, dla respondentów istotną kwestią może być również obawa wykluczenia społecznego niezaszczepionych Polaków.

Badanie: Co trzeci Polak chce certyfikatów covidowych w sklepach, bo boi się o zdrowie

Z badania wynika zarazem, że 33,9 proc. ankietowanych uważa, że należy bezwzględnie stosować nakaz okazywania covidowych certyfikatów. W tej grupie obowiązek taki zdecydowanie popiera 17,4 proc. respondentów - podali autorzy sondażu.

Jak zauważył Lenkiewicz, ta grupa mocno niepokoi się o zdrowie własne i swoich bliskich. - Nowy wariant koronawirusa jest szybko roznoszony, o czym świadczą bieżące statystyki zakażeń, dlatego wspierają inicjatywy ograniczające rozprzestrzenienie się wirusa i robią to również jako konsumenci - wyjaśnił.

Z sondażu wynika ponadto, że co dziesiąty Polak nie ma wyrobionej opinii w kwestii obowiązku okazywania certyfikatów covidowych. Według autorów badania może to być efektem dezinformacji w mediach oraz braku sprawdzonego źródła wiedzy. - Niezdecydowani Polacy mogą jeszcze zmienić myślenie, ponieważ mocno wchodzimy w piątą falę pandemii - uważa Lenkiewicz.

W jego ocenie to niepokojące, iż zwolenników obowiązku pokazywania certyfikatów covidowych "jest mniej niż przeciwników, w sytuacji, gdy chodzi o bezpieczeństwo całego społeczeństwa".

Część Polaków może zmienić zdanie, ale nie na długo

Specjalista zwrócił uwagę, że autorytety medyczne zapowiadają w niedługim czasie nawet po 100 tys. zakażeń dziennie. - To może nakłonić niektórych Polaków do zmiany zdania, jednak nie sądzę, żeby to była stała zmiana - ocenił.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-19 stycznia 2022 roku metodą CAWI przez UCE Research i Grupę BLIX na próbie 1002 dorosłych Polaków, którzy we własnych gospodarstwach domowych są odpowiedzialni za robienie codziennych zakupów.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Nowa ustawa antycovidowa. Przedsiębiorca łapie się za głowę
      "Wydarzenia": Nowa ustawa antycovidowa. Przedsiębiorca łapie się za głowęPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na