Deltakron gorszy niż Omikron i Delta? Oto objawy nowego wariantu koronawirusa

Oprac.: Aleksandra Waleczek
Chociaż wiele europejskich państw rozluźniło obostrzenia, wirus SARS-CoV-2 wciąż stanowi zagrożenie. Naukowcy dobrze o tym wiedzą, więc nie spoczywają na laurach i regularnie donoszą o jego kolejnych mutacjach. Nowym wariantem koronawirusa, który odkryto na Cyprze, jest Deltakron. Co to jest i jakie są objawy zakażenia Deltakronem, którego nazwa od razu kojarzy się z dwoma wariantami COVID-19 - Deltą i Omikronem?

Czy Deltakron ma szansę wkrótce wyprzeć takie warianty koronawirusa jak: Omikron czy Delta? I czy decyzja o zrezygnowaniu z części obostrzeń w Europie była błędem? Wyjaśniamy, czym ma charakteryzować się nowy wariant koronawirusa, jakie są objawy Deltakronu oraz w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu.
Spis treści:
Deltakron. Co to za wariant koronawirusa?
Deltacron to nowa rekombinacja koronawirusa, której materiał genetyczny stanowi połączenie struktur z linii Delta GK/AY.4 oraz Omikron GRA/BA.1.
- Jest wirusem kombinowanym, czyli takim, który pojawia się, gdy dana osoba choruje na dwa warianty COVID-19 równocześnie, w wyniku czego ich komórki wspólnie się namnażają.
- Jak wygląda Detakron? Naukowcy twierdzą, że kolec Deltakronu, który przyczepia się do ludzkich komórek, pochodzi z Omikronu, a jego "kręgosłup" z Delty.
Deltakron w Europie
Nowy wariant koronawirusa został odkryty i nazwany przez Leondiosa Kostrikisa, profesora nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim oraz jego zespół.
Badaniom poddano próbki pobrane od 25 pacjentów z wirusem SARS-CoV-2, z których 11 było hospitalizowanych. Deltakron krąży po świecie od początku stycznia 2022 roku i w tym czasie zdążył już dotrzeć m.in. do Francji.
Zrekombinowany wirus został zidentyfikowany w kilku regionach Francji przez konsorcjum EMERGEN i krąży od początku stycznia 2022
Francja to jednak nie jedyny kraj, gdzie odnotowano już przypadki zarażenia się Deltakronem. Nowy wariant koronawirusa bardzo szybko dotarł również do Holandii oraz Danii, gdzie na początku lutego zniesiono ogólnokrajowe ograniczenia.
Warto zauważyć, że genomy wirusowe o podobnym profilu zostały również zidentyfikowane w Danii i Holandii. Potrzebne są dodatkowe badania i analizy, aby określić, czy te rekombinanty pochodzą od jednego wspólnego przodka, czy z wielu podobnych zdarzeń rekombinacyjnych.

Powstanie Deltakronu. Specjaliści nie są zaskoczeni
Dr Maria Van Kerkhove, która jest kierownikiem technicznym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. odpowiedzi na COVID-19 nie jest zaskoczona pojawieniem się Deltakronu. Na Twitterze napisała, że jej zdaniem "należało się tego spodziewać, szczególnie przy intensywnym obiegu Omikrona i Delty", a podczas briefingu prasowego wyjaśniła, że "To właśnie robią wirusy. Zmieniają się z czasem".
O ryzyku połączenia się Delty i Omikronu mówił już pod koniec ubiegłego roku także lekarz Moderny, dr Paul Burton.
Omikron i Delta mogą uderzyć w ludzi w tym samym czasie i połączyć się, aby stworzyć jeszcze gorszy wariant koronawirusa. I może to nastąpić już w najbliższych tygodniach
Deltakron. Jakie ma objawy? Czy jest groźny?
Ponieważ nowy wariant koronawirusa jest jeszcze słabo przebadany, nie można stwierdzić jednoznacznie, jakie są jego objawy.
Można się jednak domyślać, że skoro Deltakron ma cechy zarówno Delty, jak i Omikronu, będzie się charakteryzował podobnymi symptomami.
Pierwsze doniesienia mówią o takich objawach Deltakronu jak:
- gorączka i dreszcze
- ból głowy
- katar,
- kaszel
- ból gardła
- uczucie zmęczenia
- nudności
- utrata węchu
- utrata smaku

Deltakron: Jak chronić się przed koronawirusem?
Nie ma jednej skutecznej metody. Na pewno podstawa to szczepienie, które chroni przed ciężkim przebiegiem chorób wywołanych koronawirusem.
Podobnie jak w przypadku Delty czy Omikronu, w obawie przed zarażeniem Deltakronem, możemy również zadbać o środki ochrony osobistej tj. regularne mycie rąk, stosowanie maseczek na twarz, dezynfekcja czy zachowywanie dystansu społecznego.
Czytaj również:
Zobacz także: