Z Oleandrów wyruszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Około 400 osób wyruszy w czwartek z krakowskich Oleandrów na trasę Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy marszu w ciągu siedmiu dni pokonają blisko 160 km i 12 sierpnia dotrą do Kielc.
Będzie to już 44. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a 29 po II wojnie światowej. Odbędzie się w 95 rocznicę wymarszu legionistów z krakowskich Oleandrów w 1924 roku i w 20 rocznicę rejestracji Związku Piłsudczyków.
Honorowy patronat nad imprezą sprawują prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
- Idea marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w 1914 roku jako pierwsza formacja wojska polskiego od 1863 roku wyruszyli z zamiarem wywołania w zaborze rosyjskim powstania zbrojnego, zrodziła się z inicjatywy byłych legionistów w 1924 roku - powiedział dziś podczas konferencji prasowej w krakowskim magistracie komendant Marszu Jan Józef Kasprzyk.
Jak dodał, "w okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych".
Marsz, jak co roku, gromadzi młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię J. Piłsudskiego, przedstawicieli Wojska Polskiego, policji, Straży Granicznej. Po raz pierwszy w tym roku w marszu weźmie udział siedmioosobowy szwadron kawalerii.
Najmłodszy zgłoszony uczestnik marszu ma lat 8, najstarszy - 88. W czasie Marszu odbywają się zajęcia edukacyjne, sportowe i ogniska.
W środę po południu - w przeddzień wymarszu - w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św. w intencji J. Piłsudskiego, a uczestnicy marszu złożą kwiaty na grobie marszałka. O godz. 19 na Rynku Głównym rozpocznie się prowadzona przez artystów z Lochu Camelot lekcja śpiewania piosenek legionowych.
Zaprezentowane także zostaną monety, wydane przez NBP z okazji 95 rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej: dwuzłotówka ze stopu Nornic Gold i srebrna 10-złotówka.
I Kompania zwana "Kadrówką" liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli oni z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej" i demonstrując wolę walki o niepodległą Polskę.
Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano, dla upamiętnienia wydarzeń z 1914 r., w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r. Do roku 1989 marsz miał charakter manifestacji patriotycznej. Po 1989 roku wrócił do przedwojennej formuły. Ma charakter zawodów sportowo-obronnych, połączonych z bogatym programem wychowawczym i edukacyjnym.
W 2007 roku ówczesny minister obrony narodowej Aleksander Szczygło ustanowił 6 sierpnia dniem przysięgi wojskowej.
INTERIA.PL/PAP