Reklama

Reklama

We wrocławskim zoo urodził się myszojeleń

Kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojelenia, przyszedł na świat we wrocławskim zoo. Zwierzę, którego naturalnym domem są wyspy na Filipinach, należy do jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków.

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo urodził się 10 listopada. Narodziny kanczyla filipińskiego udało się sfilmować, czego - jak wskazała Joanna Kij z wrocławskiego ogrodu - nie dokonał jeszcze nikt na świecie.

Nie wiadomo jeszcze, jakiej płci jest nowonarodzony zwierzak. Pracownicy zoo liczą, że jest to samiec, ponieważ w europejskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 12 osobników tego gatunku, z czego tylko jeden to samiec. Wrocławskie zoo od 2009 r. prowadzi hodowlę zachowawczą tego zagrożonego wyginięciom gatunku.

- Kanczyle prowadzą bardzo skryty tryb życia i jedyny raz udało się je sfilmować w naturze w 2016 r. Stąd tak niewiele o nich wiadomo. U nas w zoo również trudno je obserwować. Chowają się przed ludźmi w gąszczu traw lub zakamarkach pagody. Dlatego zainstalowaliśmy kamery, które podglądają zwierzęta w dzień i w nocy. Dzięki temu udało się nagrać nocny poród - powiedział prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Reklama

W naturalnym środowisku - na Filipinach - kanczyli jest coraz mniej, ponieważ na ich terytoriach człowiek rozwija plantacje palm olejowych.

Ratajszczak podkreślił, że zwierzęta te łatwo się rozmnażają, gdy czują się dobrze w środowisku. - Niestety, są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, takie jak bakterie, grzyby czy pogodę, z którymi mamy do czynienia w Europie. Musimy bardzo o nie dbać i utrzymywać w określonych warunkach. Dlatego samice z Chester i Rotterdamu będą musiały poczekać, aż urodzi się u nas samiec i dorośnie. Wtedy pojedzie do jednej z tych grup. Wcześniej nie możemy ryzykować transportu samca czy samic w celach prokreacyjnych, bo to zbyt cenne zwierzęta - tłumaczył prezes. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy