Jezioro przyciągało widokami, teraz zagraża zdrowiu. "Sytuacja dramatyczna"

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
181
Udostępnij

W czarującym pięknymi widokami Jeziorze Pilchowickim na Dolnym Śląsku znów pojawiły się sinice. Lokalne media opisują problem, który istnieje od lat, zwracając uwagę na zanieczyszczenia i apelują o podjęcie działań. Zielona woda i odór zniechęcają turystów, ale zakwit sinic to przede wszystkim zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia oraz życia ludzi - i nie tylko tych, którzy postanowią wybrać się nad zalew.

Tak wygląda teraz Jezioro Pilichowickie
Tak wygląda teraz Jezioro PilichowickiePolsat News

Jezioro Pilchowickie to jedno z popularnych wśród turystów miejsc koło Wlenia na Dolnym Śląsku. Piękne widoki wokół, zapora i przykuwający wzrok most kolejowy, który miał zostać "częściowo zniszczony" na planie siódmej części "Mission: Impossible" sprawiają, że akwen naprawdę warto odwiedzić.

Atak sinic w Jeziorze Pilchowickim. "Sytuacja dramatyczna"

Tak przynajmniej było do niedawna, bo teraz lokalne media donoszą, że woda zrobiła się zielona, a odwiedzających zniechęca "niesamowity odór". Jak się okazuje, to nie pierwszy raz, gdy w Jeziorze Pilchowickim pojawiają się sinice. "Sytuacja z każdym rokiem robi się coraz bardziej dramatyczna" - czytamy na portalu lwowecki.info.

Co prawda w tym roku sinice rozwinęły się miesiąc później niż we wcześniejszych latach, ale nie zmienia to faktu, że stanowią one "poważne zagrożenie dla ekosystemu, zdrowia publicznego i różnorodności biologicznej".

Groźny zakwit sinic. Problem istnieje od lat

Do zakwitu sinic dochodzi w tym miejscu głównie przez działalność człowieka. W tym kontekście mowa choćby o "nadmiarze składników odżywczych w wodzie". Portal lwowecki.info pisze o konieczności poprawy zarządzania ściekami, ograniczenia użycia nawozów i kontrolowania emisji przemysłowych zanieczyszczeń. W związku z tym pojawia się apel o zrównoważone podejście do problemu i podjęcie działań, które ochronią jezioro.

Sinice wytwarzają niebezpieczne dla człowieka toksyny, które są szczególnie groźne w fazie zakwitu. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Atrakcja turystyczna groźna dla ludzi. Sinice zagrażają zdrowiu i życiu

Niektóre gatunki sinic spowodować mogą biegunkę, nudności czy miejscowy obrzęk, ale w poważniejszych sytuacjach wejście do wody może skończyć się krwotokiem, porażeniem mięśni oddechowych i niedotlenieniem mózgu czy nawet śmiercią. W tym przypadku problem jest jeszcze bardziej złożony. Sinice zagrażają także i tym, którzy nie planują wybierać się nad jezioro.

"Toksyny wydzielane przez sinice mogą przedostawać się do wody pitnej, a inhalacja powietrza zanieczyszczonego sinicami może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak podrażnienie skóry, oczu, dróg oddechowych oraz objawy alergiczne" - alarmują lokalne media.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Prof. Wiącek o sprawie Mariki: Kara nieadekwatna, nieproporcjonalna
      Prof. Wiącek o sprawie Mariki: Kara nieadekwatna, nieproporcjonalnaPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      109
      Super
      relevant
      33
      Hahaha
      haha
      13
      Szok
      shock
      9
      Smutny
      sad
      6
      Zły
      angry
      11
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      181
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na