Spektakularne znalezisko naukowców. Może pochodzić sprzed 1700 lat

Aleksandra Boryń

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
446
Udostępnij

Podczas wykopalisk w Gwatemali grupa archeologów odkryła na głębokości siedmiu metrów grobowiec wodza Majów. W jego wnętrzu badacze znaleźli m.in. kamienną maskę pogrzebową. To jednak niejedyne zabytki, na jakie natrafili badacze.

Gwatemala. Naukowcy odkryli grobowiec kultury Majów. Zdjęcie ilustracyjne
Gwatemala. Naukowcy odkryli grobowiec kultury Majów. Zdjęcie ilustracyjneGARDEL Bertrand / hemis.frAFP

Jak poinformował specjalizujący się w poszukiwaniu pozostałości cywilizacji Majów Francisco Estrada-Belli, wykładowca na wydziale antropologii amerykańskiego uniwersytetu Tulane, odkrycia dokonano w departamencie Peten. Obszar znajduje się na północy kraju, a naukowcy prowadzili działania na terenie starożytnego miasta Majów Chochkitam, w pobliżu granicy z Meksykiem i Belize.

Naukowcy odkryli artefakty Majów

Odnaleziony grobowiec znajduje się siedem metrów pod powierzchnią ziemi. Archeolodzy natrafili na niego podczas prac wykopaliskowych. W tym samym miejscu znaleziono też m.in. kości udowe, kilka zębów, czaszkę oraz kamienną skrzynię. Co więcej, wewnątrz grobowca znaleziono także fragmenty jadeitu, czyli lokalnego minerału, którego kawałkami zakrywana była twarz zmarłego, stanowiąc tzw. pogrzebową maskę.

Według autorów analiz maska mogła zostać wykonana ok. 1700 lat temu. W ustaleniu jej wieku pomogło datowanie.

Koordynator zespołu archeologów wyjaśnił, że na obecnych w grobowcu kościach udowych wyryte były napisy. W miejscu pochówku znaleziono też ceramikę oraz muszle spondylusa, których rodzina królewska używała jako biżuterii oraz waluty.

Zaskakujące znalezisko w Gwatemali

Estrada-Belli dodał, że Chochkitam, które przed dwoma tysiącami lat zamieszkałe było przez kilkanaście tysięcy osób, miało powiązania z innymi królewskimi rodami Majów z południa i północy (m.in. podobne pismo). Dowodem na to mogą być jego zdaniem hieroglify wygrawerowane na kościach udowych znalezionych w grobowcu.

- W trakcie dalszych badań mamy nadzieję uzyskać więcej dowodów na powiązania mieszkającej tu populacji z sąsiadami oraz odległymi królestwami. Dzięki temu będziemy mogli się dowiedzieć więcej o strukturze i funkcjonowaniu cywilizacji Majów - podsumował Estrada-Belli. Odkrycie miało miejsce na obszarze przeszukanym wcześniej przez nielegalnych poszukiwaczy. Niewiele brakowało, a nic nie udałoby się znaleźć. Jednak naukowcy zorientowali się, że niewielki obszar został pominięty podczas rabunkowych wykopalisk.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Prok. Wrzosek o wywiadzie sędziego Tulei: Sąd nie dysponuje wiedzą o środkach technicznych kontroli operacyjnejPolsat NewsPolsat News
Przejdź na