Reklama

Czy 24 kwietnia to niedziela handlowa? Kiedy zrobimy zakupy w maju?

Czy najbliższa niedziela to niedziela handlowa? W ciągu roku większość niedziel obejmuje zakaz handlu w wielkopowierzchniowych sklepach. To z jednej strony czas odpoczynku dla pracowników punktów sprzedaży, z drugiej mniej okazji dla klientów, by uzupełnić zapasy. Mimo to w kwietniu przypadły dwie takie szanse. Czy najbliższa niedziela (24 kwietnia) to niedziela handlowa? Odpowiadamy.

Kwiecień to dla miłośników weekendowych zakupów wyjątkowy miesiąc, ponieważ wypadają w nim aż dwie niedziele handlowe. Jedną z nich mamy już za sobą. Zakupy mogliśmy zrobić tydzień przed Wielkanocą 10 kwietnia. Kiedy wypada kolejny taki dzień i czy najbliższa niedziela to niedziela handlowa? 

24 kwietnia. Czy najbliższa niedziela to niedziela handlowa?

Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych 2022 zakupy w ostatni dzień tygodnia zrobimy tylko siedem razy. Ustawa, która stopniowo wprowadzała zakaz handlu w niedziele, weszła w życie na początku marca 2018 roku. Dwa lata później zdecydowano ostatecznie, że zakaz handlu nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku.

Reklama

Dwie z nich przypadają na kwiecień. Czy najbliższa niedziela to niedziela handlowa? Zgodnie z kalendarzem 24 kwietnia 2022 roku to niedziela handlowa. Oznacza to, że obok marketów otwarte będą również sklepy w galeriach handlowych czy sklepy budowlane. Niedziela handlowa 24 kwietnia oznacza, że z równą łatwością sięgniemy po kulturę i rozrywkę.

Niedziele handlowe w maju. Kiedy wypadają?

Dla osób, które wykorzystują ostatni dzień tygodnia jako szansę na zrobienie większych zakupów, nie mamy dobrych informacji. Niedziele handlowe w maju, zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych, nie pojawiają się ani razu. To oznacza, że jeżeli nie wybierzemy się na zakupy w niedzielę 24 kwietnia, najbliższa taka okazja nadarzy się dopiero pod koniec czerwca. 

Przypomnijmy jeszcze, że od zakazu handlu obowiązuje szereg wyjątków. Dlatego warto pamiętać, że w niedziele handlowe mniejsze zapasy możemy zrobić między innymi w:

  • piekarniach i cukierniach;
  • sklepach, w których przychody z usług pocztowych stanowią minimum 40 procent;
  • sklepach na stacjach paliw;
  • sklepach rybnych;
  • restauracjach;
  • w miejscach, gdzie za ladą stoi właściciel lub jego rodzina.

Oprócz tego zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje aptek oraz punktów aptecznych, kwiaciarni oraz wybranych sklepów na dworcach PKP czy lotniskach. Sprzedaż mogą prowadzić na przykład te działające na zasadzie franczyzy. Do tych zaliczają się między innymi sklepy sieci Żabka.

Niedziele handlowe 2022: Kalendarz

Kiedy będą niedziele handlowe w 2022 roku? Do sklepów i galerii bez problemów weszliśmy w ostatnią niedzielę stycznia oraz 10 kwietnia. Najbliższa niedziela handlowa przypada 24 kwietnia, a po niej kolejna dopiero w czerwcu. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku to:

  • 26 czerwca;
  • 28 sierpnia;
  • 11 grudnia;
  • 18 grudnia.

Warto pamiętać, że surowa kara czeka na tych właścicieli, którzy pomimo zakazu handlu prowadzą sprzedaż w niedziele niehandlowe. Właściciele sklepów, którzy nie przestrzegają przepisów, mogą zostać wezwani do zapłaty od 1000 do 100 tysięcy złotych kary.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy