Reklama

Reklama

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda czeka na rekonstrukcję rządu

Zmiany w Kancelarii Prezydenta mogą mieć miejsce dopiero po rekonstrukcji rządu – dowiedziała się Interia. Prezydent Andrzej Duda liczy, że po zmianach w rządzie "na rynku" pojawią się ludzie, którzy mogliby być wartościowym wzmocnieniem dla jego otoczenia.

Jeszcze w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda mówił, że po wyborach dojdzie do zmian w Kancelarii Prezydenta. Zapowiedział na przykład wyznaczenie specjalnego podsekretarza stanu ds. społeczeństwa obywatelskiego, co było elementem rozmów z Pawłem Kukizem. Zmian jednak będzie więcej.

Duda czeka na rekonstrukcję rządu

Mimo że od wyboru Andrzeja Dudy na drugą kadencję minęły już blisko dwa miesiące, zapowiadanych przetasowań wciąż nie ma. Jak się dowiedzieliśmy, otoczenie prezydenta i sam Duda czekają na to, co wydarzy się w trakcie rekonstrukcji rządu. Ta, według najnowszych informacji, ma zostać przeprowadzona na przełomie września i października. Redukcja resortów może sprawić, że na rynku pojawią się politycy, których być może Duda zagospodaruje u siebie. Taka opcja ma być poważnie brana pod uwagę.

Reklama

- Ważne, żeby byli to ludzie wyważeni, poniekąd wpisujący się w dotychczasową politykę personalną kancelarii. Nie spodziewałbym się najgorętszych nazwisk - mówi nasz informator zbliżony do Kancelarii Prezydenta.

Kto może odejść?

Wydaje się przesądzone, że ministerialnych posad będzie więcej (dziś jest ich dziewięć). Po pierwsze, powstanie zupełnie nowe stanowisko ds. społeczeństwa obywatelskiego. Po drugie, minister Krzysztof Szczerski nie będzie już łączył funkcji szefa gabinetu z obowiązkami związanymi ze sprawami zagranicznymi. Teraz w całości ma się poświęcić tej drugiej kwestii, która bardziej mu odpowiada. Tym samym Duda będzie musiał znaleźć nowego szefa swojego gabinetu. 

Przesądzony ma być też los Haliny Szymańskiej, która od jakiegoś czasu nosiła się z zamiarem opuszczenia Pałacu, bo "ma inny pomysł na siebie". Wakat będzie więc też na stanowisku szefa Kancelarii Prezydenta. Niepewna jest też przyszłość ministra Pawła Muchy. Posadę powinien zachować rzecznik prasowy Błażej Spychalski.

Seria rozmów ze współpracownikami

W ostatnich tygodniach prezydent Andrzej Duda prowadzi serię bezpośrednich rozmów ze wszystkimi współpracownikami. To swoiste podsumowanie działań w poprzedniej kadencji, ale jednocześnie coś w rodzaju rozmowy kwalifikacyjnej przed kolejnym pięcioleciem.

W skład obecnej Kancelarii Prezydenta wchodzą jeszcze: Paweł Soloch (szef BBN), Andrzej Dera (sekretarz stanu), Wojciech Kolarski (sekretarz stanu), Adam Kwiatkowski (sekretarz stanu) i Anna Surówka-Pasek (podsekretarz stanu).

Łukasz Szpyrka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje