Reklama

Reklama

Prof. Zembala zaskakuje anegdotą o Relidze

Profesor Marian Zembala spotkał się z dziennikarzami, aby podsumować pięć miesięcy swojej pracy w resorcie. Jak wynika z jego wystąpienia, najwięcej działań było podejmowanych względem dzieci. Minister zdrowia mówił także o zdrowym żywieniu i przy tej okazji wspominał profesora Zbigniewa Religę. "Nie wiem czy powinienem, ale już się zapędziłem. Pojechaliśmy dawno temu do Paryża z profesorem Religą..." - zaczął swoją opowieść.

Później minister opowiadał o tym, ja wraz z profesorem Religą wynajmowali hotel "taki tani, było jedno łóżko". Minister Zembala relacjonował później, że profesor Religa był oburzony, kiedy na śniadanie dostał croissanta z czekoladą. - Poszedł i zjadł jajecznicę, ale już gdzie indziej. 

Książeczka Zdrowia Dziecka

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające Książeczkę Zdrowia Dziecka. Jest to dokument najmłodszych pacjentów, w którym będą zamieszczone informacje o przebytych chorobach i szczepieniach. 

Reklama

Profesor Teresa Jackowska - krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii dziękowała za owocną współpracę z resortem zdrowia. Podkreśliła, że dzięki temu dokumentowi, lekarze będą wiedzieli więcej o chorym dziecku, a rodzice będą mobilizowani do kolejnych wizyt lekarskich i badań. Dodała, że będą tam zawarte informacje dotyczące opieki stomatologicznej najmłodszych.

Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że dzięki Książeczce nie tylko lekarze będą mieli potrzebne informacje ale również rodzice. Dzięki niej otrzymają informacje, jakie badania czy szczepienia zostały przewidziane i opiekun może się ich domagać - tłumaczył.

Minister Marian Zembala poinformował również, że jest już przygotowane rozporządzenie dotyczące powstania centrów urazowych dla dzieci. Będą to specjalistyczne ośrodki, które usprawnią leczenie dziecka po urazie czy wypadku. Profesor poinformował, że zostały opracowane standardy i zasady kwalifikacji tych ośrodków.

Zaplanowano, że rozporządzenie wejdzie od stycznia, jeśli nowy minister zdrowia je podpisze. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje