Reklama

Reklama

Katastrofa w polskiej służbie zdrowia

Nasz system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie, a w dodatku się pogarsza. Pod względem jakości usług medycznych zajmujemy 27. miejsce na 33 badane kraje - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W międzynarodowym rankingu jakości usług medycznych - Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia - Polska spadła o jedno miejsce, w porównaniu z ostatnią edycją z 2009 r.

Reklama

Jak podkreśla "DGP", wówczas badający zwracali uwagę, że choć nie jesteśmy wśród najlepszych, to pniemy się w górę. Ale zmarnowaliśmy tę szansę i daliśmy się wyprzedzić takim krajom jak Słowacja czy Litwa.

Według autorów badania najgorzej wypadają u nas: dostęp do nowoczesnych leków, wysoka umieralność na raka oraz czas oczekiwania na wizytę u lekarza i na zabiegi w szpitalu.

"Wyniki pokazują, że polska opieka zdrowotna wymaga głębokich reform" - ocenia dr Arne Bjoernberg z układającego ranking Instytutu Badawczego HCP.

Jak dodaje, należymy do krajów, które nie czynią postępów, podczas gdy nasi sąsiedzi usprawniają swe systemy.

Z badania wynika też, że plusami naszego systemu są: łatwy dostęp do własnej dokumentacji medycznej, wysoki odsetek szczepień wśród dzieci i niska umieralność na zawały serca.

Forum: Polska służba zdrowia

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | służba zdrowia | umieralność | ranking | leki | szpitale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje