"DGP": Dramatyczny obraz polskiej służby zdrowia
Większość Polaków ma problem z dostępem do świadczeń medycznych w ramach NFZ - wynika z badań opublikowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną".
Na pytanie "Czy w ostatnim roku wystąpiły trudności z dostępem do świadczeń medycznych w ramach NFZ?" pozytywnie odpowiedziało aż 64 proc. badanych. Jedynie 17 proc. pacjentów nie spotkało się z tego typu problemami.
Wśród powodów trudności 95 proc. badanych wymieniło długie kolejki, 30 proc. wskazało dodatkowo na brak informacji, a 14,9 proc. na brak środków finansowych.
Pacjenci skarżyli się na trudny dostęp do badań diagnostycznych, rehabilitacji, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, endokrynologa, alergologa, okulisty i ginekologa. Wskazywano również na problemy z rozpoczęciem leczenia szpitalnego oraz trudności z wykupieniem leku w aptece.
Jednocześnie Polacy nie chcą korzystać z bezpłatnej diagnostyki - cytologii, mammografii, badań przesiewowych i kolonoskopii. 60 proc. ankietowanych w ciągu ostatnich pięciu lat nie wykonało żadnego z tych badań.
Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".