Zidentyfikowano szczątki Konstantego Wolnego
W grobowcu jezuitów na Cmentarzu Janowskim we Lwowie odnaleziono i zidentyfikowano w poniedziałek szczątki Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka przedwojennego Sejmu Śląskiego - podał po południu Śląski Urząd Wojewódzki.
Identyfikacja prochów polityka to efekt prac archeologicznych zorganizowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Szczątki Wolnego zbadane zostały przez zespół doświadczonych archeologów i antropologów. Prochy marszałka mają zostać sprowadzone do Polski i pochowane na cmentarzu w Katowicach.
Obserwatorem prowadzonych w poniedziałek od rana prac archeologicznych była delegacja z województwa śląskiego, w skład której wchodzą: wicewojewoda Stanisław Dąbrowa, wnuk marszałka Konstantego Wolnego oraz Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Podczas pobytu we Lwowie wicewojewoda Dąbrowa spotka się także z prezydentem Lwowa Andrijem Sadowym, konsulem RP we Lwowie Andrzejem Drozdem oraz wicegubernatorem obwodu lwowskiego Mychajłem Jankowskim. Na wtorek planowane jest spotkanie z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim. Ważnym punktem wizyty będzie również złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w kwaterze Obrońców Lwowa na Cmentarzu Janowskim oraz na płycie głównej Cmentarza Orląt Lwowskich.
Wciąż nie jest ustalony termin ponownego pogrzebu marszałka Wolnego. Decyzja o dniu uroczystości pogrzebowych należy do jego rodziny.
Zgodnie z uchwałą wojewódzkich radnych rok 2012 jest poświęcony pamięci Wolnego. Z tej okazji w regionie zaplanowano wiele konferencji i wystaw. Na 22 czerwca zaplanowano uroczystą sesję poświęconą pamięci Konstantego Wolnego, ale także obchodzonej w tym roku 90. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. Ma w niej wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.
Urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie Konstanty Wolny był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kolejne kadencje - do 1935 r. Cieszył się wielkim autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie Śląskim, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Wojciecha Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.
Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego - adwokata Konstantego Wolnego.
We wrześniu 1939 r. uciekając przez Niemcami, dotarł do Lwowa, gdzie zmarł 9 listopada 1940 r. Spoczął w grobowcu jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Wolą rodziny oraz samorządu województwa śląskiego jest pochowanie marszałka na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, gdzie spoczywają m.in. dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty i pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.