Zakaz picia alkoholu dla początkujących kierowców
Początkujących oraz młodych kierowców obowiązuje w Niemczech od środy bezwzględny zakaz jazdy po spożyciu alkoholu.
Zasada absolutnej trzeźwości obejmuje kierowców podczas dwuletniego okresu próbnego po otrzymaniu prawa jazdy oraz osoby do 21. roku życia.
Za naruszenie nowych przepisów grozi mandat w wysokości od 125 do 1000 euro oraz dwa punkty karne. W przypadku kilkakrotnego naruszenia prawa możliwe jest przedłużenie okresu próbnego o dwa lata oraz skierowanie na kurs szkoleniowy, którego koszt może wynieść nawet kilkaset euro.
Uzasadniając zaostrzenie przepisów, minister komunikacji Wolfgang Tiefensee powiedział: "Chcemy wysłać wyraźny sygnał, że jazda (samochodem) i picie nie idą w parze. Jeżeli brak jest zrozumienia i odpowiedzialności, to trzeba za pomocą jasnych reguł i kontroli stworzyć bariery, które zapobiegną powstaniu szkód".
Inne osoby mogą kierować pojazdem, jeżeli zawartość alkoholu w ich krwi nie przekracza 0,5 promila.
Niemieckie towarzystwa ubezpieczeniowe domagają się podniesienia wieku, w którym obowiązywałby całkowity zakaz spożywania alkoholu, do 25 lat. Eksperci ubezpieczeniowi zwracają uwagę, że odsetek osób (18 proc.) w przedziale wiekowym 21- 25 lat, które są sprawcami wypadków z uszkodzeniem mienia, jest wyższy niż w przypadku osób poniżej 21. roku życia.
Liczba wypadków drogowych oraz śmiertelnych ofiar kolizji w Niemczech systematycznie spada. W roku 2006 na drogach zginęło 5091 osób, co jest najniższą liczbą od 1953 roku, gdy rozpoczęto zbieranie danych statystycznych. W pierwszych miesiącach tego roku odnotowano jednak po raz pierwszy wzrost liczby wypadków.
INTERIA.PL/PAP