Reklama

Reklama

Wybrano tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z chemii

Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - poinformował Komitet Noblowski. Prestiżowa nagroda została wręczona w uznaniu za rozwój "click chemistry" i chemii bioortogonalnej.

W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał, że Bertozzi, Meldal i Sharples zostali docenieni "za rozwój chemii 'klik' oraz chemii bioortagonalnej".

Chemia "klik" jest terminem wymyślonym przez K. Barry'ego Sharplessa. Określa syntezę chemiczną, w której zachodzą szybkie i skuteczne reakcje między małymi cząsteczkami pozwalające tworzyć nawet skomplikowane związki w prosty sposób. Z kolei termin chemia bioortogonalna odnosi się reakcji chemicznych, które mogą zachodzić w żywych układach bez zakłócania natywnych procesów biochemicznych. Ten termin wymyśliła Carolyn R. Bertozzi w 2003 roku.

Reklama

Prace tegorocznych noblistów z chemii nad uproszczeniem syntezy chemicznej przyczyniły się m.in. do rozwoju nowych leków, m.in. leków na raka działających w bardziej precyzyjny sposób.

Carolyn R. Bertozzi oraz K. Barry Sharpless są obywatelami USA, z kolei Morten Meldal to Duńczyk. Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (nieco ponad 915 tys. dolarów).

Nagroda Nobla 2022. Wybrano laureatów w dziedzinie chemii

Trwa tydzień, podczas którego komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają tegorocznych laureatów nagród Nobla w sześciu dziedzinach. W czwartek sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosi laureata literackiej Nagrody Nobla, a w piątek norweski komitet przyzna Pokojową Nagrodę Nobla.

W zeszłym roku nagroda z tej dziedziny powędrowała do Benjamina ListaDavida W.C. MacMillana za rozwój nowego rodzaju katalizy - tzw. asymetrycznej katalizy organicznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy