Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie. Kolejne miasto "podzieliło los Mariupola"

Miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy podzieliło los Mariupola i zostało doszczętnie zniszczone przez rosyjskie wojska - poinformował w piątek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj. Dodał, że "na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować".

"Przed rosyjską inwazją, która rozpoczęła się 24 lutego, w Rubiżnem mieszkało ponad 60 tys. osób. Pracowali w fabrykach, w sferze budżetowej, w rozwiniętym sektorze małej przedsiębiorczości. Dzisiaj rubiżnianie dzielą się na trzy kategorie - tych, którzy ewakuowali się do innych, bezpiecznych miast Ukrainy lub za granicę, deportowanych do Rosji lub na terytoria okupowane przez najeźdźców oraz ludzi będących zakładnikami kadyrowców (czeczeńskich oddziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej) i ukrywających się w piwnicach" - napisał Hajdaj.

"Będziemy odbudowywać miasto niemal od zera"

"Splądrowane i wypalone ceglane pudełka - oto teraz nasze Rubiżne. Będziemy odbudowywać miasto niemal od zera" - dodał gubernator.

Reklama

Rosyjskie wojska opanowały Rubiżne w połowie maja. Miejscowość leży około 10 km na północny zachód od Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie. 

Zdobycie tego ośrodka jest obecnie jednym z najważniejszych celów najeźdźcy podczas ofensywy na wschodzie Ukrainy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy