Reklama

Wizyta Bidena w Polsce? Biały Dom nie potwierdza

John Kirby odmówił potwierdzenia, że Joe Biden uda się z wizytą do Polski. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie powiedział też czy sprzeciw amerykańskiego prezydenta dla dostaw F-16 dla Ukrainy oznacza, że wsparcia nie mogą udzielić sojusznicy.

- Nie mam do ogłoszenia żadnych planów podróży, ani do Europy, ani gdziekolwiek indziej - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej. Odpowiedział w ten sposób na ponawiane pytania o poniedziałkową wypowiedź prezydenta Bidena, który powiedział, że wybierze się do Polski, ale nie wie jeszcze kiedy. 

Prezydent stwierdził też wówczas, że nie jest pewny, czy odwiedzi Europę w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji.

Sprawa samolotów F-16

Rzecznik odmówił też rozwinięcia poniedziałkowych słów Bidena, który przecząco odparł na pytanie o to, czy Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16. Nie odpowiedział też na pytanie, czy "nie" odnosi się też do braku zgody USA na przekazanie tych samolotów Ukrainie przez innych sojuszników.

Reklama

- Stale rozmawiamy z Ukraińcami i naszymi sojusznikami i partnerami o zdolnościach, których potrzebuje Ukraina, i o tym, co my lub oni możemy dostarczyć Ukraińcom - powiedział. Wcześniej zastępczyni rzeczniczki Białego Domu Olivia Dalton mówiła, że wkrótce USA ogłoszą kolejny pakiet uzbrojenia dla Kijowa.

Kirby zapowiedział też, że wojna na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów rozmów nadchodzącej wizyty sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Chinach 5-6 lutego.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Biały Dom | USA | John Kirby | Joe Biden

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy