Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
USA: Start rakiety New Shepard. Najstarszy człowiek poleciał w kosmos
Rakieta New Sherpard poleciała w kosmos. To druga w historii załogowa misja statku kosmicznego stworzonego przez należącą do Jeffa Bezosa firmę Blue Origin. Jednym z członków załogi był 90-letni aktor William Shatner, który został tym samym najstarszym człowiekiem w kosmosie. Start i lot rakiety były transmitowane na żywo w internecie.
Na pokładzie rakiety, należącej do firmy Blue Origin Jeffa Bezosa, była czteroosobowa załoga, w tym znany z serialu "Star Trek" aktor William Shatner. 90-latek został najstarszą osobą wysłaną w kosmos.
Wcześniej najstarszym pasażerem lotów kosmicznych była 82-letnia pilotka Wally Funk, która poleciała na pokładzie New Shepard w lipcu.
Start rakiety nastąpił o godzinie godz. 16.50 polskiego czasu. Pierwotnie lot rakiety miał się odbyć we wtorek, ale został przesunięty o jeden dzień z powodu silnego wiatru.
Była to 18. misja rakiety News Shepard i jednocześnie drugi załogowy lot firmy Blue Origin.
Rakieta wystartowała z kosmodromu Corn Ranch w Teksasie. Lot trwał ok. 10 minut. Rakieta wykonała lot suborbitalny na wysokość powyżej 100 km, przekraczając tym samym umowną granicę kosmosu.
Podczas lotu pasażerowie rakiety spędzili ok. trzy minuty w stanie nieważkości. Załoga bezpiecznie powróciła na ziemię w kapsule na spadochronach.
Po wylądowaniu, 90-letni aktor wyszedł z kabiny. Wyraźnie wzruszony opowiadał dziennikarzom o swoich wrażeniach i przemyśleniach, o kruchości Ziemi widzianej z przestrzeni kosmicznej i o czerni kosmosu. - Mam nadzieję, że nigdy się z tego nie wyleczę - mówił Shatner.
Transmisję startu i lotu rakiety można można było śledzić na YouTube: