Tarcza może podzielić NATO
Amerykańska tarcza antyrakietowa może podzielić NATO - ostrzega sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer. W wywiadzie dla "Financial Times" Scheffer zaznaczył, że może to być podział na kraje osłaniane tarczą i te pozostające poza jej zasięgiem.
Sekretarz generalny dodał, że przeprowadzono analizę prawdopodobieństwa, zgodnie z którą teoretycznie jest bardzo możliwe wykorzystanie tarczy antyrakietowej do obrony Europy jako całości. Wg niego potrzeba dyskusji, kto za co płaci.
, amerykańska tarcza antyrakietowa ochroni prawie całą Europę z wyjątkiem południowo-wschodniej części, która wymagałaby dodatkowego systemu krótkiego zasięgu, ze względu na bliskość Iranu.
W styczniu Waszyngton oficjalnie zaproponował Czechom ulokowanie na ich terytorium bazy radarowej systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce miałaby powstać baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie podobne bazy, na Alasce i w Kalifornii. Tarcza ma ochraniać USA przed atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej i Iranu.