Reklama

Reklama

Tak ciepło na Wyspach jeszcze nigdy nie było. Padł rekord

Rekordowo wysoka temperatura 39,1 stopni Celsjusza została wstępnie odnotowana w południowej Anglii - poinformował we wtorek brytyjski Met Office. Jeśli pomiar zostanie potwierdzony, będzie to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Wielkiej Brytanii.

Rekordowo wysoką temperaturę odnotowano we wsi Charlwood w hrabstwie Surrey.

Noc z poniedziałku na wtorek była najcieplejszą w Wielkiej Brytanii od kiedy prowadzone są regularne pomiary - podał we wtorek brytyjski urząd meteorologiczny Met Office. 

W niektórych miejscach Wielkiej Brytanii temperatura w ciągu nocy nie spadła poniżej 25 stopni Celsjusza. W miejscowości Kenley w hrabstwie Sussex w południowo-wschodniej Anglii w najchłodniejszym momencie nocy było 25,8 st. C. Poprzedni rekord najwyższej minimalnej temperatury w ciągu nocy wynosił 23,9 st. C, a ustanowiony został 3 sierpnia 1990 r. w Brighton.

Reklama

Wielka Brytania: Rekordowo upalny wtorek

Met Office zapowiadało, że we wtorek w ciągu dnia odnotowana zostanie najwyższa temperatura w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii, a zapewne także po raz pierwszy osiągnięty zostanie poziom 40 stopni. Obecny rekord ustanowiony został w lipcu 2019 r. - w ogrodzie botanicznym uniwersytetu w Cambridge zmierzono 38,7 st. C. Ale w niektórych miejscach temperatura już o 10 rano przekraczała 35 stopni. Najwyższa była w ogrodach Kew Gardens w zachodnim Londynie - 35,1 st. 

Na większości terytorium Anglii i w sporej części Walii od poniedziałku do północy z wtorku na środę obowiązuje najwyższy poziom alertu w związku z upałami. To pierwszy przypadek w historii, by Met Office wprowadził czerwony poziom z powodu wysokich temperatur. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy