SOLVIT - może rozwiązać i Twój problem...
"W 2008 r. otrzymałam dyplom licencjata położnictwa w Polsce. Zgodnie z przepisami unijnymi moje kwalifikacje podlegają automatycznemu uznawaniu w państwach Unii Europejskiej. Ze względów prywatnych postanowiłam wyjechać do Hiszpanii. "
"We wrześniu 2008 r. we właściwym hiszpańskim urzędzie złożyłam wszystkie wymagane dokumenty. Pod koniec października 2008 r. zwrócono się do mnie z prośbą o dostarczenie dodatkowych dokumentów, które wysłałam w grudniu 2008 r. Od tamtej pory moja sprawa utknęła. W lipcu 2009 r. zgłosiłam mój problem do Centrum SOLVIT Polska, które bardzo szybko go przeanalizowało i stwierdziło podejrzenie naruszenia prawa UE przez administrację hiszpańską. Zgodnie bowiem z przepisami UE, procedura uznawania kwalifikacji w moim przypadku nie powinna była trwać dłużej niż 3 miesiące. Dzięki interwencji SOLVIT, instytucja hiszpańska w połowie września 2009 r. wydała pozytywną decyzję w mojej sprawie, co pozwoliło mi podjąć pracę w moim zawodzie w Hiszpanii" (Barbara z Hiszpanii).
Problem Pani Barbary jest jednym z wielu, jakie wpływają do Centrum SOLVIT Polska. Prawo pobytu, podjęcia pracy lub studiów w dowolnie wybranym państwie UE stanowi podstawowe prawo jej obywateli. Przedsiębiorcy mają także prawo do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz do tymczasowego świadczenia usług na terenie całej Unii. Jednak niekiedy zdarza się, że rozbieżności w interpretowaniu przepisów unijnych przez administracje krajowe, a także przewlekłe procedury utrudniają korzystanie z tych praw. Ponadto konieczność kontaktowania się w obcym języku z administracją innego państwa, która stosuje odmienne praktyki administracyjne może również tworzyć dodatkowe bariery.
SOLVIT jest odpowiedzią UE na te problemy. Jest to przyjazny dla użytkownika, bezpłatny serwis mający na celu niesienie pomocy obywatelom i przedsiębiorcom w UE w znalezieniu szybkich, praktycznych rozwiązań ich problemów związanych z rynkiem wewnętrznym.
SOLVIT obejmuje sieć 30 centrów współpracujących ze sobą w celu rozwiązania problemów wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa UE przez administracje krajowe. Centra SOLVIT znajdują się we wszystkich państwach UE oraz w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. SOLVIT powstał w lipcu 2002 r. i od tego momentu coraz więcej obywateli i przedsiębiorców korzysta z pomocy sieci. W 2009 r. SOLVIT rozwiązał 86% zgłoszonych problemów.
W SOLVIT mogą być rozwiązywane transgraniczne, rzeczywiście mające miejsce problemy związane ze stosowaniem prawa UE pomiędzy obywatelem lub przedsiębiorcą z jednego państwa członkowskiego, a organem administracji innego państwa członkowskiego. W ramach systemu nie mogą być prowadzone sprawy dotyczące relacji przedsiębiorca- przedsiębiorca, konsument - przedsiębiorca oraz sprawy z zakresu stosunków pracowniczych. Ze względu na nieformalny charakter systemu, SOLVIT nie może podjąć się interwencji w sytuacjach, gdy wszczęto już postępowanie sądowe.
Dotychczas SOLVIT zajmował się przede wszystkim problemami w następujących obszarach:
- uznawanie kwalifikacji zawodowych
- dostęp do edukacji
- zezwolenia na pobyt
- prawo do głosowania
- zabezpieczenia społeczne
- prawo jazdy
- rejestracja pojazdów silnikowych
- kontrole graniczne
- dostęp produktów do rynku
- dostęp do rynku usług
- podjęcie działalności na własny rachunek
- zamówienia publiczne
- podatki (VAT, akcyza)
- swobodny przepływ kapitału lub płatności.
W celu zgłoszenia sprawy do SOLVIT warto skorzystać z formularza on-line, który znajduje się stronie internetowej Centrum SOLVIT Polska. Można również opisać problem i przesłać go za pomocą poczty zwykłej, elektronicznej lub faksu.
Centrum SOLVIT Polska
Ministerstwo Gospodarki
Departament Spraw Europejskich
Plac Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa
tel. +48 22 693 53 60
faks +48 22 693 40 80
INTERIA.PL/PAP