Śmiertelny wirus opanował afrykański kraj. Setki osób na kwarantannie
Liczba wykrytych w Ugandzie przypadków zakażenia wirusem Ebola wzrosła z trzech do dziewięciu - przekazało ministerstwo zdrowia, cytowane we wtorek przez Reutersa. Aktualnie ponad 200 osób objęto kwarantanną. Resort zapewnił, jednak że sytuacja jest pod kontrolą.

Pierwszą i - jak twierdzą władze - jedyną dotąd ofiarą śmiertelną obecnej epidemii był pielęgniarz, pracujący w jednej z placówek medycznych w stolicy kraju, Kampali.
Po wystąpieniu objawów szukał pomocy w dwóch ośrodkach zdrowia w tym mieście i u tradycyjnego uzdrowiciela na prowincji.
Ebolę stwierdzono dopiero po śmierci pielęgniarza. Jak przekazał ugandyjski portal Citi Newsroom, ministerstwo zdrowia podało, że krewni usiłowali ekshumować zwłoki zmarłego, by pochować je zgodnie z nakazami wiary.
Kontakt z ciałem zmarłego może spowodować zakażenie, dlatego tradycyjne praktyki pogrzebowe mają wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa.
Uganda. Wirus Ebola w Ugandzie. Setki osób objęto kwarantanną
Dotychczas kwarantanną objęto ponad 250 osób, które miały kontakt z chorymi - przekazało ministerstwo zdrowia w Ugandzie.
Epidemia wirusa Ebola w Ugandzie rozpoczęła się we wrześniu 2022 r., a zakończyła w styczniu 2023 r. Spowodowała 164 zachorowań i 77 zgonów.
W zeszłym tygodniu w Ugandzie rozpoczęły się testy szczepionki przeciwko jednemu ze szczepów tego wirusa.
Wirus Ebola - jak go rozpoznać?
Ebola, znana również jako choroba wirusowa Ebola (EVD) i gorączka krwotoczna Ebola (EHF), jest wirusową gorączką krwotoczną wywoływaną przez wirusy.
Do zakażenia dochodzi przede wszystkim przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi chorego lub z przedmiotami, których dotykał. Objawy choroby występują od dwóch do 21 dni po zakażeniu i charakteryzują się zmęczeniem, gorączką, osłabieniem, zmniejszonym apetytem, bólem mięśni, bólem stawów, bólem głowy i bólem gardła. Gorączka jest zwykle wyższa niż 38,3 °C.
Często następują nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, a czasem czkawka. Choroba zwykle występuje w ogniskach w tropikalnych regionach Afryki Subsaharyjskiej. Od 1976 r. (kiedy po raz pierwszy zidentyfikowano) do 2013 r., WHO zgłosiła 2 387 potwierdzonych przypadków z 1 590 ogólnymi ofiarami śmiertelnymi. Największym wybuchem epidemii do tej pory była epidemia wirusa Ebola w Afryce Zachodniej, która spowodowała dużą liczbę zgonów w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!